SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Medveď si nemyslí, že sú medvede premnožené

Minister životného prostredia zatiaľ nevidí dôvod na zvýšenie počtu povolení na regulačný odstrel medveďa.BANSKÁ BYSTRICA . Predstavitelia Slovenského poľovníckeho zväzu tvrdia, že počet medveďov na Slovensku rastie a ich počet momentálne odhadujú na tisíc kusov. Za jednu z metód regulácie počtu medveďov považujú odstrel na základe celoročného monitoringu.

Minister životného prostredia Jozef Medveď nevidí premnoženie medveďa tak dramaticky, aby rezort zvyšoval počet povolení na odstrel.

„Otázka premnoženia, je otázka uhlu pohľadu. Moje presvedčenie zatiaľ také nie je. Samozrejme, že je to otázka názoru. Som skôr zástancom toho, že príroda by sa mala s tým vyrovnať sama. Pri odstrele medveďa je dôležité, aby rozhodnutie bolo také, aby sa nestal z premnoženia nedostatok šelmy v našich horách,“ konštatoval včera Medveď v Banskej Bystrici v diskusii so študentmi Obchodnej akadémie.

Medvede sú na Slovensku chránené celoročne a regulačný odstrel má zabrániť ich premnoženiu. Poľovníkom sa však v ostatných rokoch nedarilo odstreliť ani povolený počet medveďov.

Ochrancovia prírody tvrdia, že medveď nie je na Slovensku premnožený a na rozdiel od poľovníkov odhadujú, že ich žije na našom území okolo 400. Presnejšie čísla o počte medveďov by mohlo priniesť spočítanie za pomoci analýzy DNA z medvedieho trusu.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá