SME
Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Protest invalidných baníkov

Približne tri desiatky baníckych invalidov sa zišlo v Prievidzi na protestnom zhromaždení s transparentmi v rukách, aby upozornili, že nie sú doriešené ich nároky na renty

Problém invalidných baníkov sa ťahá od roku 1999 až 2004, kedy podnikom a spoločnostiam zákon umožnil znížiť pracovníkom, ktorí utrpeli pracovný úraz, alebo nemohli pracovať v pôvodnom zamestnaní kvôli chorobe z povolania výšku už priznanej mesačnej náhrady za mzdu. Niektorí takto prišli o tretinu ba aj o polovicu tohto doplatku, vysvetlil jeden z hovorcov invalidných baníkov Karol Deli.

Najviac to pocítili tisícky baníkov, ktorí vzhľadom na rizikovosť ich práce poberali invalidné dôchodky. Po roku 2002 prevzala vyplácanie týchto náležitostí v podobe rent od podnikov, z ktorých sa medzitým stali súkromné spoločnosti, Sociálna poisťovňa. Avšak výška rent bola taká, akú retroaktívne stanovili pôvodné podniky. Poberateľom to iba oznámili, neposlali im rozhodnutie, preto sa poškodení doteraz neuspeli ani na súdoch, dodal Deli.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu