SME
Piatok, 6. august, 2021 | Meniny má JozefínaKrížovkyKrížovky

Nápad sa ráta

Krátke videofilmy Neziskovej organizácie Voices o rozličných nápadoch a projektoch, ktoré zľahčujú a spríjemňujú život druhým.

Nápad sa ráta: Tancujúca pocta kravám

Umelecké zoskupenie elledanse funguje v priestore, ktorý vznikol rekonštrukciou bývalého bitúnku. S minulosťou miesta sa tvorcovia vyrovnali tanečným predstavením Pocta kravám.

Umelecké zoskupenie elledanse, ktorého zakladateľkou a vedúcou osobnosťou je choreografka Šárka Ondrišová, vzniklo v roku 2007. Zastrešuje alternatívne divadlo a tanečnú školu. Tvorba divadla sa zameriava najmä na súčasný tanec, hudbu a fyzické divadlo.

Inklinuje k prepájaniu jednotlivých umeleckých disciplín a tým nadväzuje na súčasný trend prelínania doposiaľ nespájaných foriem umeleckého prejavu. Jedná sa o tzv. totálne divadlo, ktoré rovnocenne využíva overené i najnovšie, takmer experimentálne postupy a technológie.

Alternatívne divadlo elledanse od svojho vzniku prináša vlastné pôvodné autorské diela: Canto Hondo, Jablko. Najnovšie tanečné predstavenie Pocta kravám vzniklo z potreby tvorcov vyrovnať sa s minulosťou miesta, kde dnes elledanse sídli - v dome T&D, v budove bývalého bitúnku.

Inscenácia vypovedá o kravách a všetkých ich podobách - od milo prežúvajúcej kravky, cez reklamný kult fialovej kravy, po hovädzie mäso zabalené vo fólii v chladiacich boxoch či kožené sedačky v našich obývačkách. Nechýbajú ani kovboji a dojičky, ktorých osudy sa nenáhodne, s vtipom i veľmi dramaticky prelínajú s životom kráv.

V prostredí smradľavej, muchami zamorenej maštale sa nájde miesto nielen na krutosť a poníženie, ale aj romantiku a nehu. Námet a nevšednosť témy, nápadité a vynikajúco prevedené rytmicko-pohybové a svieže tanečné kreácie, prudké vášne i prekvapivý humor, predznačujú výnimočný divadelný zážitok.

Predstavenie si môžete najbližšie pozrieť 27. apríla 2010 o 20:00 h.

Okrem vlastnej tvorby elledanse spolupracuje s ďalšími umeleckými zoskupeniami ako napr. ABP pri organizácií festivalu Bratislava v pohybe - jún 2010.

Film, zameraný na predstavenie Pocta kravám vyrobila Nezisková organizácia Voices , ktorá ho 25. marca 2010 v premiére premietla na verejnom multižánrovom podujatí Voices Live 12 .

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá