SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Koniec umelcov na Slovensku?

Keďže vám poriadne šibalo celý rok, tvorcovia relácie Hore bez vám ako výslužku nedajú po vajci, ale predstavia umelcov, ktorí už skoro dvadsať rokov umelcami vlastne ani nie sú.

V priestoroch Slovenskej výtvarnej únie v Bratislave vystavuje už len do zajtra umelecká skupina Syzýgia, ktorá bola aktívna v rokoch 1987 až 1992.

Verejnosť má možnosť vidieť diela, ktoré nikdy predtým neboli súborne prezentované a autorov, ktorí - s výnimkou Rudolfa Sikoru - už niekoľko rokov netvoria a nevystavujú. Gabriel Hošovský, Martin Knut a Miloš Novák patrili koncom 80tych rokov k nastupujúcej mladej generácii postmoderných umelcov nadväzujúcich na nemecké neoexpresívne tendencie Neue Wilde a taliansku transavantgardu.

Na ich aktuálnu „poslednú" prezentáciu boli z piatich koncepcií kurátorov Aurela Hrabušického, Juraja Čarného a Jany a Jiřího Ševčík nakoniec vybrané tri v týždňových intervaloch sa striedajúce tematické výstavy manželov Ševčíkových: Príbehy a postreál, Fragmenty a celky I. a Fragmenty a celky II. V rámci výstavy sa tiež uskutočnila diskusia o problematike umenia osemdesiatych rokov s príspevkami viacerých českých a slovenských teoretikov či umelcov (napr. Zuzana Bartošová, Beata Jablonská, Richard Gregor, Gábor Hushegyi, Sabina Jankovičová, Jiří David a ďalší.).

Výstava skupiny Syzýgia bude nasledovaná vydaním knihy Syzýgia, ktoré je plánované na jún 2010.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Relácia: Umenie hore bez

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

TOP videá