SME
Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky

Mečiar: V kauze Interblue pôsobila skupinka

Predseda HZDS Vladimír Mečiar si myslí, že za emisným obchodom, pri ktorom pri ktorom prišlo Slovensko o miliardy, bolo pôsobenie organizovanej skupiny.

BRATISLAVA. Medializované vyjadrenia predstaviteľov a zástupcov Interblue Group sú podľa predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara len podhodenou a pohodlnou variantou. „To, čo bolo povedané, nie je celá pravda,“ vyhlásil dnes Mečiar na tlačovej besede.

Podľa neho zostáva veľa nezodpovedaných otázok, ako napríklad kto to celé zorganizoval, na čo boli krycie kroky. Na ich zodpovedanie však ešte nedozrel čas. ĽS-HZDS je podľa Mečiara rada, že nie je spájaná s takýmito kauzami.

Ministerstvo klamalo

Podľa Mečiara za predajom emisií stojí organizovaná skupina. Upozornil, že na ministerstve životného prostredia sa naraz zamestnala skupina spravodajských dôstojníkov. Zdôraznil tiež, že na ministerstve životného prostredia zlyhali kontrolné mechanizmy a nominant ĽS-HZDS v kresle štátneho tajomníka mal nulové kompetencie. Podľa neho treba povedať, ktorí ľudia z SNS boli za kauzu zodpovední a pochybili. Ministerstvo životného prostredia podľa Mečiara klamalo pri predaji emisií premiéra i vládu v troch prípadoch.

Kauza predaja emisií poškodila podľa Mečiara meno štátu. Preto sa treba zaoberať dôsledkami kauzy. Tými by mali byť zmeny zákonov a prijatie vládneho programu na boj s korupciou. Inšpirovať by sa SR mohla v Českej republike, kde taký materiál existuje od roku 2006.

Len špička ľadovca

Osoby, ktoré robia verejné obstarávania, by mali mať podľa Mečiara previerku Národného bezpečnostného úradu. Mali by tiež byť podrobovaní detektoru lži. Ak pochybia, mal by im byť zakázaný výkon verejnej funkcie. Zo zákona by mali byť zakázané tajné zmluvy medzi štátom a firmami.

Kauza emisií ukazuje podľa Mečiara aj na slabiny zákona o preukazovaní pôvodu majetku, pretože tí, čo na predaji zarobili, môžu preukázať zmluvy, ale aj tak ich konanie nebolo zákonné. Kauza emisií je však podľa Mečiara len špičkou ľadovca. „Korupcia ide po celej krajine,“ vyhlásil.

(SITA)

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá