SME
Utorok, 6. jún, 2023 | Meniny má Norbert

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Musí byť umenie nezrozumiteľné aby malo hodnotu?

V novom Hore bez navštívime netradičnú výstavu grafického dizajnu, predstavíme vám novú galériu v Bratislave a zistíme, že aj nacisti sú homosexuáli.

V Galérii PF01 na Panenskej ulici v Bratislave sa do 30. marca prezentujú študenti a pedagógovia z ateliéru profesora Stankociho na VŠVU. Výstava s názvom „Grafický dizajn nie!" prináša invenčný, humorný a hravý pohľad na grafický dizajn formou dvadsiatich deviatich rôzne výtvarne riešených písmových znakov, ktoré dohromady vytvárajú nápis: „Umenie vyžaduje od divákov obete!" Táto veta ironicky poukazuje na neprestajné kompromisy medzi dvoma zásadnými ambíciami grafického dizajnu a jeho vizuálno-komunikačnej funkcie: pochopiteľnosťou a umeleckou hodnotou. Vystavujúci autori: Lenka Stodůlková, Dávid Jablonovský, Adam Marko, Tomáš Rybár, Katarína Babálová, Marek Ohmiel, Lukáš Jakubis, Marián Preis, Adrián Juráček, Kristína Bartošová, Otto Banyák, Juraj Pecho, Alena Sstanková, Juraj Meszároš, Žaneta Drgová, Veronika Melicherová, Katarína Gatialová, Lucia Blanáriková, Martina Obertová, Michaela Chmelíčková, Vojtech Ruman, Michal Tornyal, Ondrej Gavalda, Alex Gutrai, Stanislav Stankoci, Pavlína Morháčková, Palo Bálik, Peter Vido, Peter Nosáľ.

Oproti cez ulicu sa nachádza nová, len pár mesiacov fungujúca Galéria Enter. Do 3. apríla tu máte možnosť vidieť výstavu Tomáša Roubala s prozaickým názvom „Exhibtion". Na prvej samostatnej autorskej výstave na Slovensku prezentuje mladý český autor svoju najnovšiu tvorbu, ktorá pozostáva z nástenných malieb, kresieb a tetovaní na králičej koži. Tieto práce sa dotýkajú kontroverzných tém ako homosexualita nacistov a pracujú s rôznymi náboženskými motívmi či vizualitou gýčovitých reklám.

V pondelok 22. 3. vás o 17:00 pozývame do Galérie Cypriána Majerníka v Zichyho paláci v Bratislave na prvé verejné premietanie našej relácie spojené s diskusiou s názvom „Hore bez na verejnosti". Hostia ako Jana Geržová, Juraj Čarný, Peter Šulej, Lucia Gavulová, Richard Gregor a ďalší budú spolu s prítomným publikom diskutovať na tému: umelecké časopisy a súčasný stav výtvarnej kritiky na Slovensku. Všetci ste srdečne vítaní!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu