SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Tomanová o sociálnych podnikoch mlčí, len kritizuje novinárov

"Začnite už hovoriť pravdu a prestaňte znevažovať taký citlivý nástroj ako sú sociálne podniky," povedala ministerka práce Viera Tomanová (Smer-SD) v reakcii na rozhodnutie Európskej komisie.

BRATISLAVA. Ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová pripustila, že po pilotnom sociálnom podniku Arvik môže mať problémy s poberaním štátnej pomoci aj ďalší zo zvyšných siedmich sociálnych podnikov. "V Arviku sme odstúpili od zmluvy, môže ísť ešte o ďalší sociálny podnik, ale vždy sa dá táto aktivita odčleniť a v ostatných pokračovať," uviedla po stredajšom rokovaní vlády ministerka vzhľadom na spornú štátnu pomoc pre sociálne podniky. Zdôraznila však, že samotný Brusel nemá v štátnej pomoci pre sociálne podniky jasno.

"Od roku 1998 neboli nastavené právne podmienky a právny rámec pre sociálne podnikanie," upozornila. Ako pokračovala, sociálne podnikanie je pritom obsahom stratégie Európskej únie do roku 2020. "Žiadny program nie je zastavený, ani program sociálnych podnikov," zdôraznila.

Ako v utorok informoval hovorca ministerstva práce a sociálnych vecí Michal Stuška, ministerstvo práce má od pondelka k dispozícii "hrubý náčrt poznatkov" z decembrového auditu Európskej komisie (EK), ktorý sa týkal celého Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia, vrátane dvoch pilotných projektov sociálnych podnikov.

"Tento pracovný materiál je určený výhradne k odbornej diskusii medzi Európskou komisiou a slovenskými inštitúciami a otvára témy, ktoré vôbec nemusia byť súčasťou záverečnej správy kontroly Európskej komisie," uviedol Stuška. Až po zaujatí stanovísk a pripomienkovaní tém zo strany slovenských orgánov bude podľa hovorcu ministerstva vydaná správa so závermi a odporúčaniami EK. (sita)

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá