SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Aj vy mávate po žúrke hlavu ako z molitanu?

V dnešnej rozprávke pre náročných uvidíte, ako išiel Zemiak na vandrovku a v Trnave navštívil jednu predbežnú retrospektívu a po nej hustú afterparty. Hore bez.

V trnavskej Galérii Jána Koniarka vystavuje svoju „Bežnú retrospektívu" český výtvarník Jiří David (1956). V Kopplovej vile sa nachádza historický prehľad jeho tridsaťročného tvorivého obdobia od 80tych rokov minulého storočia až po dnešok. David je multimediálny umelec, preto tu návštevník nájde pestrú zmes maľby, konceptuálnej tvorby, kresby, objektov, inštalácií, fotografií a videí. Mnohé z jeho diel sú vytvorené z netradičných materiálov (makovice, montážna pena, vata, zemiaky, mäsožravá rastlina) alebo svojskými postupmi (olejová fixka na igelite, kresba na maslový chlieb, maľba na ovocie a zeleninu a pod.).V Synagóge vytvoril novú site-specific inštaláciu „Kryštalické brehy", ktorá reflektuje historickú pamäť tohto objektu. V priebehu dvoch rokov je to tretia umelcova retrospektívna výstava, po Galerii hlavního města Prahy a Moravskej galérii v Brne („Predbežná retrospektíva", obe 2009, kurátor: Marek Pokorný). Trnavská výstava, ktorej kurátorom je Vladimír Beskid a ktorú si môžete pozrieť do 11. apríla, je zároveň aj najväčšia prezentácia Jiřího Davida na Slovensku vôbec.

V rámci Galérie Jána Koniarka funguje už skoro rok priestor pre mladých výtvarníkov s názvom klUb 3, kde je momentálne do 11. apríla prezentovaná Košičanka Vlasta Žáková (1981). Na výstave s názvom „Koniec party", ktorej kurátorom je, ako inak, Vladimír Beskid, uvidíte Vlastine textilné vyšívané obrazy a sochy. Pri ich tvorbe strieda ručné šitie a šijací stroj, vrství tenké štruktúry z rôznofarebných nití, bavlniek, stužiek, flitrov a neodstrihnutých línií, strieda rôzne druhy textílií. Vo svojej tvorbe na základe amatérskych fotografií z internetových sietí skladá mozaiku falošného sveta úsmevov, nevinnosti a vzrušenia, straty zábran a limitov z prostredia zabávajúcej sa mládeže, z diskoték a bujarých „žúriek". V aktuálnej trnavskej prezentácii prináša nový cyklus textilných plastík v reálnej veľkosti, ktoré zachytávajú situácie „after party", teda keď sa veselica skončí.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Relácia: Umenie hore bez

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

TOP videá