SME

Argumenty Ivana Štulajtera

Diskusia Ivana Štulajtera o ekonomike a veciach s ňou súvisiacich.

Kauzu emisie ovládli srandisti a recesisti

V kauze emisie konať alebo naťahovať čas? Aké sú inštrukcie ministra Medveďa? So Zuzanou Wienk z Aliancie Fair-play debatuje Ivan Štulajter

Doslovný prepis relácie


Štulajter: Vitajte v štúdiu televízie SME, Zuzana, dobrý deň.

Zuzana Wienk: Dobrý deň.

Aliancia Fair-play sa v podstate od samého počiatku zaoberala veľmi podrobne tzv. nástenkovým tendrom. Cítite aspoň malé, malé zadosťučinenie, že čo podnikol premiér Fico voči ministrovi Štefanovovi?

Tak ja neviem, že či má cítiť zadosťučinenie keď sa napĺňajú aspoň úplne základné elementárne štandardy nejakej politickej kultúry. Ak by premiér tento krok neurobil, tak ja by som sa cítila naozaj, že žijem v nejakej krajine akou je Urunbi alebo Burundi po novom. A myslím si, že pár mesiacov pred voľbami tento krok je viac gestom ako skutočným krokom. Myslím si, že podstatné problémy sú úplne niekde inde. Podstatné problémy sú v tom, že minister Štefanov nekonal v záujme daňových poplatníkov a nesnažil sa získať aspoň časť z tých peňazí o ktorých, o ktoré prišli daňoví poplatníci v nástenkovom tendry späť do rozpočtu. A premiér sa na to nečinne prizeral. Nehovoriac už o tom, že vôbec vymenoval do tejto funkcie človeka, ktorý bol od začiatku za ten tender zodpovedný.

Zodpovedný. A vás nejakým spôsobom tá správa NKÚ v niečom, v niečom prekvapila, v niečom je podľa vás posunom v tej veci ďalej. Lebo je prekvapujúce, že nejaké zásadné zistenia, nejaké zásadné zistenia tam neboli ak dáme nabok, bokom to, že zásadné zistenie bolo, že vlastne najväčšiu časť peňazí nevedel príslušný subjekt Ministerstvo výstavby preukázať NKÚ či boli vynaložené účelne, lebo chýbali zrejme nejaké dokumenty. Vás toto nejakým spôsobom prekvapilo, že sa nedokáže Ministerstvo výstavby vysporiadať s takou otázkou, že vlastne kam tie peniaze smerovali a či boli účelne využité?

No vôbec nie, lebo naše prvé výstupy k tej kauze hovorili, že ak ministerstvo ktoré je zodpovedné za rozdeľovanie eurofondov má takýto „poriadok v účtovníctve", tak potom podľa môjho názoru alebo nášho názoru nemôže zodpovedať za účelné využívanie a rozdeľovanie eurofondov. Naozaj úplne od začiatku našej investigatívy sme našli neuveriteľné neporiadok v dokumentoch. Čiže mňa tiet zistenia NKÚ vôbec neprekvapujú a dovoľte aby som iba poznamenala jednu vec. Ja si myslím, že štátny orgán musí vedieť vydokladovať veľmi presne každé jedno euro, každú jednu slovenskú korunu a nemôže sa stať, že nevie preukázať kam tieto peniaze išli. Čiže, to je pre mňa najškandalóznejšie zistenie. Nielenže je to ministerstvo ktoré administruje obrovskú časť eurofondov a potom aj peňazí daňových poplatníkov. Ale že je to naozaj štátny orgán ktorý musí konať účelne. To nie je cirkus.

Dobre, ale potom keď je toto váš závažným zistením a potvrdením aj zisteniami NKÚ tak potom v podstate tá reakcia premiéra je logická, že nakoniec sa rozhodol, že ministrom Štefanovom tak naloží ako naložil. On to napokon avizoval, že pokiaľ ten výsledok tej kontroly bude negatívny pre Ministerstvo výstavby, že konať bude. Otázkou teda je, že či, lebo niektorí pozorovatelia hovoria, že mal už konať dávno keď sa ukázalo, že či vôbec ten tender bol na tej nástenke oznámený ak pominieme ten samotný fakt, že bol na nástenke ministerstva.

No to s tým úplne súhlasím. Hovoríme od začiatku tejto kauzy, že podľa nášho názoru minister Štefanov vôbec nemal byť vymenovaný do funkcie. A to že v tej funkcii bol, bolo od začiatku výsmechom občanov a výsmechom nejakého základného princípu politickej zodpovednosti voči občanom.

Prečo potom premiér nekonal a nechal si to až po tejto kontrole. Podmienil vlastne vaše kroky.

Ja tomu nerozumiem. Ja tomu naozaj nerozumiem, pretože pre nás táto otázka politickej zodpovednosti bola jasná už od začiatku. Predsa nemôže niekto nehradiť ministra, ktorý zlyhal pri takomto škandále niekým kto bol jeho pravou rukou v danom škandále. To je, to bol základný principiálny problém. Ale myslím si, že premiér pár mesiacov pred voľbami ani nemal inú možnosť ako odvolať ministra Štefanova. Ja si myslím, že.

To mu nejako pomôže.

Myslím si že nie. Ale to už by asi občania mali naozaj pocit, že žijú v nejakej, v nejakom absurdistane alebo v nejakej diktatúre. Ak by ani pár mesiacov pred voľbami premiérovi nezáležalo na tom aspoň urobiť takéto základné gesto.

A vy si myslíte, že elektorát premiéra Fica a SMER-u je citlivý na tieto veci ako naloží Robert Fico s ministrom Štefanovovom?

Ja si myslím, že celkovo problém slovenského elektorátu tu je, že nie je veľmi citlivý na tieto otázky a že sa príliš sám podieľa na podvádzaní a na korupcii. A to nielen vo verejnom sektore ale aj v súkromnom sektore. Proste, prosto korupcia je bežnou súčasťou života. Alebo prilepšovanie si je bežnou súčasťou života. Čiže myslím si, že je to problém Slovenska ako takého. Ja by som to povedala inak. Ja si myslím, že bohužiaľ na antikorupčnom programe alebo na čestnosti žiadna politická strana nezíska politické body na Slovensku, ale môže ju to potopiť. Ak tie škandály prerastú určitú mieru a ak sa stáva pravda pravdou tým, keď sa tisíckrát opakuje, že niekto je zlodejom, tak si myslím že ľudia vyvodia z toho dôsledky.

Mierim tam, že ak nemáme celkom dobré argumenty preto, že premiér konal tak ako konal práve pre obavy z toho ako to pochopí elektorát, jeho voliči, tak narážam na to, že či tam neexistuje nejaká súvislosť medzi tým, vlastne tie udalosti sa stali v ten istý deň. Teda jeho postoj k Štefanovovi. A zároveň naši návštevníci spoza hraníc ktorí prišli a oznámili, že oni zastupujú spoločnosť Interblue Group, čiže v podstate ako nesú práva po dílerovi slovenských emisií.

To neviem. To by so naozaj veľmi špekulovala. Ja si skôr myslím, že premiér musel reagovať keď bola zverejnená kontrola NKÚ. A to bolo naozaj niečo čo bolo len otázkou času kým príde. Bolo to na spadnutie niekoľko mesiacov. Ak si správne pamätám medializované informácie, tak dlho trvalo prejednávanie protokolu.

Medzi ministerstvom a NKÚ.

Medzi ministerstvom a NKÚ. Čiže.

Čiže tá, je to len zhoda, zhoda okolností? Je možné, že by sa také veci stali zhodou okolností?

Neviem. Ja neviem.

Pretože, pretože to, že bude tlačová konferencia bolo už oznámené deň predtým. Agentúry oznámili. Čiže vlastne bola to všeobecne dostupná informácia, že v ten deň sa odrazu objavia tu ľudia, ktorí budú tvrdiť o sebe, že my sme Interblue Group a zmluva stále platí.

Hej. Naozaj to neviem vyhodnotiť. Ja sa priznám, že tento nový fakt aj v škandále emisií je pre mňa prekvapivý. A bohužiaľ si myslím, že slovenská verejnosť nemá ešte dostatok informácií aby vedela vyhodnotiť že o čo vlastne ide týmto ľuďom ktorí sa zatiaľ tvária iba ako vlastníci Interblue Group. Pretože to ešte nepreukázali.

Takže, treba priznať, že asi tie informácie veľmi na to málo aby si človek urobil uzatvoril, mal nejaký ucelený názor na to. Naozaj sme len vystavení v pole špekulácii. Keď ste sa o tom dozvedeli, že krátko na to čo minister Medveď a premiér Fico počas toho turné na Ministerstve životného prostredia oznámili, že zmluvu, so zmluvou proste sa vysporiadali, zmluva skončila, kauza skončila sa odrazu ukážu ľudia, ktorí sú naozaj návštevníci spoza hraníc a tvrdia o tom, že oni sú Interblue Group. Zmluva platí a že sú dokonca ochotní plniť nejaké záväzky ktoré z tej zmluvy pre nich vyplývajú. Ako vám to pripadalo?

No ja mám naozaj pocit, že žijem v štáte, kde neplatia základné pravidlá nielen slušnosti ale aj zákonnosti. Ako keby, ako keby sme zrazu boli v nejakom sne alebo v nejakom zlom filme. Ja si myslím, že každý normálny podnikateľ vie, že takýmto spôsobom sa neoznamuje vlastníctvo a takýmto spôsobom sa neprichádza na rokovanie na Ministerstvo životného prostredia. Vie to každý seriózny normálny podnikateľ. Čiže títo traja ľudia ak sa správajú tak ako sa správajú, tak serióznymi podnikateľmi nemôžu byť. A ja mám niekde takú obavu, že si z nás niekto robí srandu. Alebo že Slovensko pracuje veľmi účinne na tom aby po škandále s výbušninou v Dubline si celý svet z neho robil ešte, ešte väčšiu srandu.

Počkajte, to ma zaujalo, že niekto si z nás robí srandu. Kto by si z nás mohol chcieť robiť srandu.

No bohužiaľ, bohužiaľ ja neviem.

Budem hovoriť, že nejaké temné sily na juhu Slovenska alebo kde.

Nie, to som určite nechcela povedať. Ale minimálne.

To vyvoláva u mňa takúto otázku, že je to proste hra nejakých tajných služieb. Že Slovensko tak, .... frekventovanou krajinou, že ....

Nie, nie. No minimálne zatiaľ ja to hodnotím tak, že títo traja ľudia zo mňa ako občana tejto krajiny robia srandu.

Čiže recisisti prišli sem?

No neviem. Je to podľa jedna z možností je, že sú to nejakí recesisti, pretože takto sa naozaj normálny podnikateľ nespráva. Normálny podnikateľ vie, že druhá strana bude komunikovať a rokovať len s tým ktorý má na to rokovanie nárok. A ten nárok musí nejakým spôsobom preukázať. Čiže musí to preukázať dokumenty. Ak ja prídem, ohlásim tlačovú konferenciu kde s úsmevom neposkytujem žiadne informácie okrem prečítaného zlého vyhlásenia, potom nastúpim do nejakej limuzíny a poviem, že idem rokovať na Ministerstvo životného prostredia bez týchto dokladov tak čo iné mi ostáva ako myslieť si, že si z nás títo traja ľudia robia srandu.

No to práveže sa vás chcem opýtať či existuje aj nejaká vážnejšia interpretácia tejto tlačovej konferencie a účasť návštevníkov zo zahraničia na území SR a ich účasť na rokovaní s Ministerstvom životného prostredia.

Tak možno existuje. Možno existuje nejaká vážnejšia interpretácia. Ja sa zatiaľ naozaj vnútorne smejem na tom ako nielen ministerstvo je v pozore a vážne sa vyjadruje k veci ktorá vyzerá naozaj ako recesia alebo nejaká sranda. Títo ľudia mali byť vypoklonkovaní okamžite z ministerstva s tým, že ministerstvo rokuje iba so zákonnými zástupcami, so serióznymi podnikateľmi ktorí vedia svoj nárok preukázať.

Ale nie je to vylúčené, že mohli ten nárok preukázať.

Ale nepreukázali ho. Prečo by sa tak správali aj voči médiám. A druhá vec ktorá je, nie veľmi humorná, že Slovensko tu v prein time vysiela informáciu nejakých srandistov troch v tomto, v tejto sekunde sú to srandisti, pretože nepredložili naozaj žiadne dokumenty ktoré tento nárok preukazujú. Čiže.

Ako viete.

No ja som včera pozerala na internete tú, záznam z tej tlačovej konferencie. A žiadne dokumenty nepredložili.

Ale prečo by mali predkladať dokumenty novinárom.

Ja predpokladám, že ak chcú aby ich novinári brali vážne, tak musia svoje slová vedieť nejako preukázať. A pokiaľ, pokiaľ viem, tak ani minister, ani Ministerstvo životného prostredia cez svoju hovorkyňu nepotvrdilo, že by nejaké dokumenty predložili.

No ale Ministerstvo životného prostredia cez svoju hovorkyňu ako máme s ňou skúsenosť my, komunikuje veľmi úsporne. Poviem tak, úsporne. Čiže ja by som sa celkom na message alebo posolstvá Ministerstva životného prostredia nespoliehal. Ale dobre, posuňme to ďalej.

Tak toto je ďalší chorý prvok na Slovensku, že.

Ale faktom, ale faktom je to, faktom je to, že Slovenská republika povedala, že ona tú zmluvu neuznáva. Vieme, že to nie je také jednoduché. Ja keď neuznávam nejakú zmluvu to ešte neznamená, že tá zmluva tým pádom zhasla. Čiže je tá, otázka je tu stále na stole, že či Slovensko postupovalo a postupuje správne keď sa tvári, že tá zmluva sa ho netýka a necíti sa viazané povinnosťou uvoľňovať emisie, voľné emisie pre Interblue Group, prípadne jeho právneho nástupcu. Ale vy ste vyčítali ako aliancia v podstate nečinnosť ministerstvu a ministrovi Medveďovi. V čom je podľa vás najväčšie zlyhanie ministra Medveďa prípadne jeho predchodcu Čaploviča, vicepremiéra.

No tak podľa môjho názoru ešte aby som dokončila tú odpoveď na vašu pôvodnú otázku. Ja si myslím, že jednou z interpretácií a to už nadväzuje na túto vašu novú otázku, je aj jedno z možných interpretácií je že ľuďom v pozadí Interblue Group ide o naťahovanie času. Pretože vedia, že čím viac času prejde, tak tým rýchlejšie oni dokážu vlastne peniaze zarobené na tomto emisnom škandále dostať mimo firmy a poposúvať ich cez rôzne transakcie a rôzne právnické a fyzické osoby.

Ide o tých 15 miliónov, ktoré...

Nielen, nielen o tých 15 miliónov eur.

Ale aj vôbec za celú tú transakciu.

Ale za celú tú transakciu. Proste čím dlhšie budú naťahovať čas, tak tým vedia, že možnosti Slovenska sa znižujú. Čiže toto môže byť súčasťou tej taktiky. My si myslíme, že je absolútne žalostné, že Ministerstvo životného prostredia na túto taktiku naskočilo, keďže má nedávnu skúsenosť s pezinskou skládkou kedy Ministerstvo životného prostredia bolo ťahané za nos podnikateľom Kočnerom, ktorý takmer rok tvrdil, že je prevádzkovateľom, zástupcom nástupcu. A potom vysvitlo, že si to vymyslel. A čiže ja si myslím, že slovenské orgány ako keby len pozývali takýchto neserióznych ľudí a takéto, povzbudzovali takéto neseriózne praktiky. Minister životného prostredia mal k dispozícii.

Ale mohlo ministerstvo reálne, mohli niečo aj podniknúť.

Samozrejme, že mohli. Samozrejme, že mohli ak tvrdia, že my máme nárok na doplatenie 15 miliónov eur, ako druhú splátku za predaj tých emisií. Tak dodatok k zmluve ktorú podpísali s Interblue Group veľmi jasne hovorí, že ak Ministerstvo životného prostredia odovzdá správy o použití týchto peňazí, má nárok na doplatok. Ak druhá strana nesúhlasí s tým ako že ...

Neuzná. Že to boli regulárne zelené projekty.


Presne. Že to boli regulérne zelené projekty, že Slovensko splnilo tieto podmienky. Tak sa obe strany zaviazali naobracať sa na súdy ale obrátiť sa na orgán ktorý, je orgán OSN. Je vymenovaný v zmluve. A rešpektovať jeho stanovisko.

To je myslím niekde v Nemecku, nie.


Áno, v Nemecku má sekretariát. Čiže minister už dávno sa mal obrátiť na tento orgán a spýtať sa, či Slovensko splnilo podmienky a potom už dávno mal začať vymáhať tú pohľadávku vo Washingtone. Preto, že washingtonské právo umožňuje vymáhať túto pohľadávku aj od zaniknutej firmy a aj to, tri roky po zániku takejto firmy to môžu urobiť na tamojších súdoch. Nehovoriac o tom, že ak táto firma zanikla nie v súlade, nie v súlade s právom štátu Washington, ktorý napríklad požaduje aby firma pred zánikom zverejnila tento zámer aby veritelia mohli prezentovať svoje pohľadávky, tak tam potom prichádza do úvahy aj možný trestný čin poškodzovania veriteľa. Čiže, tých právnych možností bolo dosť.

Čiže, boli právne možnosti ale ministerstvo ich nevyužilo. Aspoň nemám informácie o tom, že by ich využilo, nikdy ich neprezentovali. To je pravda. ako si to vysvetľujete a už stručne.

No ja si to naozaj neviem vysvetliť inak ako to, že buď minister Medveď sa podieľa vedome na tom zdržovaní času a kooperuje v podstate s ľuďmi v pozadí tohto škandálu aby Slovensko sa nedomohlo svojich práv.

Premiér hovorí, že má jasné pokyny.

Tak premiér môže hovoriť, že má jasné pokyny ako viackrát sme boli svedkom toho, že premiér si na svojich vyhláseniach robí marketing alebo PR. Ale tie kroky nezodpovedajú tomu čo vyhlasuje. Ale minister Medveď sa reálne správa ako keby mu nezáležalo na tom aby Slovensko získalo tých 15 miliónov eur.

A nie sú práve toto tie pokyny, skutočne.

No môžu toto byť tie skutočné pokyny. Ja tam vidím ešte jednu možnosť. Ak si veľmi pozorne prečítate správu ktorú Ministerstvo životného prostredia zverejnilo na stránke Úradu vlády mala byť predmetom rokovania vlády a potom zmizla z tejto stránky, tak na konci táto správa veľmi kulentne ako keby naznačovala, že Slovensko nemá podmienky na zelené projekty v súlade s medzinárodnou praxou.

S tou investičnou schémou, hej.

Čiže, tam odporúča aby Slovensko urobilo zmeny v tejto schéme a v zákone. Aby im prispôsobilo v medzinárodnej praxi. Čiže ešte ďalšia interpretácia podľa mňa veľmi vážna alebo podozrenie.

Že či má Slovensko vôbec nárok na tých 15 miliónov eur.

Tak presne.

Či naozaj ten výnos z predaja emisií použilo v súlade s medzinárodnými štandardmi ktoré sa vzťahujú na zelené projekty?

Presne. Podľa mňa toto je veľká otázka a veľké podozrenie, že Slovensko nevyužilo tie peniaze v súlade s medzinárodnou praxou.

Ale mohlo to Slovensko otestovať na to, keby si to nechalo posúdiť na tom príslušnom inštitúte, ktorý.

Presne. A podľa mňa o toto možno aj môže ísť. Ak sa minister neobráti na ten inštitút ktorý nepovie, že Slovensko prepáčte, vy nespĺňate medzinárodné štandardy, dovidenia, nemáte právo na 15 miliónov eur.

Čo by bola priama chyba vlády, pretože lebo veľmi sa ponáhľali so zatepľovaním.

Čo by bola priama chyba vlády. A podľa môjho názoru by to bolo niečo čo by pred voľbami tejto vlády neprospelo. Čiže ešte si viem predstaviť, že takýmito rôznymi osobami ktoré nevedia dokázať svoje právne nástupníctvo po Interblue Group konaním Janou Lütken a naťahovaním času môže ísť naozaj o to aby pred voľbami sa neodhalil problém vlády ktorý má. Tá správa, treba si ju prečítať na poslednej strane ako keby túto možnosť naznačovala.

Dobre, ďakujem vám za návštevu nášho štúdia. Majte sa, dovidenia.


Ďakujem aj ja, dovidenia

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu