SME
Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Nálož kritiky, ktorá vás rozpáli

V poslednom dieli Hore bez venujúcom sa umeleckým časopisom uvidíte široký diapazón možností písania o širokom diapazóne umení.

Kultúrny magazín 3/4 (Trištvrte, voľakedy Trištvrte revue) vydáva už jedenásty rok združenie pre aktuálne umenie a kultúru Atrakt Art. Nájdete tu články, rozhovory, recenzie, profily, eseje a informácie o súčasnej kultúre, umení, nových médiách, literatúre, divadle, filme a hudbe, to všetko v nečakaných nadžánrových presahoch, s originálnym dizajnom a CD prílohou so zaujímavou hudbou. Časopis vychádza momentálne s nepravidelnou periodicitou, no po dlhšej odmlke by sa mal čoskoro opäť objaviť na pultoch predajní s tlačeným papierovým tovarom.

Vlna - urbánny splietací mag, vychádzajúci od roku 1999, je rozdelená do šiestich častí (film, literatúra, hudba, divadlo, vizuálne umenie), pričom každá z nich má svojho vlastného redaktora. Každé číslo je venované inej téme a zameriava sa na najnovšie trendy v rôznych oblastiach umenia, prináša žánrové presahy, zaujímavý grafický dizajn, často aj CD prílohu. Je jediným slovenským nedivadelným časopisom, ktorý publikuje domáce i svetové drámy v plnom znení, okrem nich tu však nájdete aj poviedky či eseje. Vlnu vydáva štyri krát do roka občianske združenie Vlna, ktoré organizuje aj podujatie Vlna naživo (čítačky, koncerty, predstavenia).

Jazdec - nástenka o súčasnom výtvarnom umení, visí od augusta 2006 v priestoroch bratislavskej Galérie Cypriána Majerníka. Raz mesačne v ňom pravidelní prispievatelia (a prizvaní hostia) z radov kunsthistorikov, teoretikov, kurátorov a umelcov publikujú zväčša jednostranové (A4) články o aktuálnych témach v umení. Doteraz sa hlavnému „nástenkárovi" Richardovi Gregorovi podarilo príspevky vydať dva krát v štvrťročnej periodicite aj v tlačenej podobe. V pondelok 15. marca predstavia slovenskí výtvarníci vedľa nástenky Jazda svoju konkurenčnú nástenku s názvom Koník.

V pondelok 22. marca o 17:00 vás pozývame do Galérie Cypriána Majerníka na prvú verejnú debatu Hore bez, ktorej témou budú práve slovenské periodiká o vizuálnom umení.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Relácia: Umenie hore bez

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

TOP videá