SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

V čom sa líšia klasické vzduchovky od súťažných?

Prečo majú strelci špeciálne oblečenie? Môže viesť aj k diskvalifikácii? Ako sa sčítavajú body na terčoch, keď sú ich tisícky? A čo konkrétne vlastne robí rozhodca?

Strelectvo nepatrí k športom, o ktoré sa trhajú masy divákov, tobôž počas zimnej olympiády, keď excelujú biatlon s hokejom. Bez zjavného záujmu médií teda prebehli aj Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v streľbe zo vzduchových zbraní, ktoré sa cez víkend uskutočnili v Nitre.

Zaujímali nás veci, na ktoré sa bežne novinári nepýtajú, a väčšina ich čitateľov preto o nich nevie. Čo si myslíte, aký je rozdiel medzi klasickou vzduchovkou Slavia a tými, ktorými strieľajú vrcholoví pretekári? Prečo strelci používajú špeciálne oblečenie a obuv? Dajú sa nevhodným oblečením porušiť pravidlá s tým, že dotyčného diskvalifikujú? Ako sa sčítavajú body na terčoch, keď na takejto súťaží sú ich tisícky? Ako taká „mašina" vyzerá? Pozná rozhodca meno strelca, ktorého terč má v rukách? A na čo konkrétne vlastne dohliada? Odpovedajú viceprezident Slovenského streleckého zväzu Ján Kulich a rozhodca Marián Leitman.

Základné údaje k Nitre - okrem Slovákov súťažili aj Slovinci, Maďari a Česi (spolu viac ako 200 pretekárov), nahlásení Turci a Mongoli nakoniec neprišli. Súťažilo sa v kategóriách vzduchová puška a vzduchová pištoľ (dievčatá a ženy majú na 40 výstrelov 1 hodinu 15 minút, juniori a muži na 60 výstrelov 1 hodinu 45 minút). Katarína Dujavová vyrovnala slovenský rekord na úrovni 398 bodov (zo 400 možných). Zrejme najznámejší slovenský strelec Jozef Gönci do Nitry neprišiel, prednosť v rámci prípravy na marcové vzduchovkové majstrovstvá Európy v nórskom Merakeri dal poľskému Vroclavu.

Viac o streleckom športe si prečítajte v rozhovore s viacnásobným medailistom z Majstrovstiev Európy Zoltánom Balážom.

O zbraniach ako takých sme hovorili aj so strelcom a zberateľom historických zbraní Branislavom Gáborom.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu