SME

V Kafkovom múzeu v Prahe deti radšej poslúchajú

Múzeum Franza Kafku je iné ako ostatné. Depresívnym a nešťastným však vstup neodporúčame.

Ak sa niekomu zunovali klasické múzeá, ktorých expozície často bývajú na jedno kopyto, a nebodaj sa práve chystá do Prahy, môže sa prebehnúť po Karlovom moste na malostranský breh Vltavy a napravo si všimnúť objekt Hergetovej tehelne. Je v ňom totiž inštalovaná unikátna výstava Mesto K. Franz Kafka a Praha.

Hlavné mesto Česka na mene tohto spisovateľa židovského pôvodu ryžuje ako sa dá, stačí sa prejsť po centre a navštíviť prakticky ktorýkoľvek obchodík so suvenírmi. Ak na lacnú šálku, kalendár alebo čokoľvek iné vytlačíte nápis Franz Kafka, vznikne síce gýč, ale s hodnotou násobkov tej predošlej. Trh v praxi.

SkryťVypnúť reklamu

Múzeum, ktoré sme navštívili, tiež nie je zadarmo. Vstupné vo výške 120 českých korún pre dospelých a 60 korún pre deti, študentov, seniorov a invalidov sa síce môže zdať vysoké, na rozdiel od gýčových suvenírov, primárne zameraných na odľahčenie peňaženiek zahraničných turistov, však ponúka solídny zážitok. O Kafkovi toho môžete vedieť veľa, aj tak sa dozviete veci, ktoré ste netušili.

kafka4.jpg

Sprevádza nás jeden z manažérov múzea, Tomáš Kašička. Vysvetľuje, že koncepcia výstavy vznikla v Barcelone v roku 1999, kde prebehla séria výstav Mestá a ich spisovatelia. V rámci nej bola uvedená aj expozícia Mesto K. Franz Kafka a Praha. Neskôr ju videli návštevníci Židovského múzea v New Yorku, od roku 2005 je táto možnosť aj v Prahe.

Nejde o klasické literárne múzeum, v ktorom by sa nachádzali len rukopisy, knihy a popisy, celá expozícia je totiž sprevádzaná audiovizuálnymi efektmi. „Umocňujú zážitok návštevníka," vraví Kašička do zvukov tečúcej Vltavy a krákajúcich vrán, ozývajúcich sa z reproduktorov. Bodové osvetlenie a depresívny hudobný doprovod nás vedie k otázke, či by návštevu múzea nemali vynechať všetci, ktorí práve nie sú v psychickej pohode. „Na niekoho to naozaj pôsobí depresívne, mali sme tu takých. Na tejto výstave poslúchajú aj neposlušné deti." Kto pozná Kafkov život a hrdinov jeho diel, tiesnivý zvukový doprovod pochopí - taký bol aj on: nepochopený, smutný a depresívny outsider. Outsider, ktorý sa stal velikánom.

SkryťVypnúť reklamu

Čo všetko tu možno vidieť? Internetová stránka múzea uvádza, že väčšinu prvých vydaní Kafkových diel, jeho korešpondenciu, denníky, rukopisy, fotografie a kresby, ktoré v minulosti neboli vystavované, trojrozmerné exponáty, ale aj päť audiovizuálnych programov a hudbu vytvorenú špeciálne pre túto výstavu. Oceniť treba aj viacstranové manuály v svetových jazykoch, ktoré pri vstupe dostane každý návštevník. Podrobne opisujú všetko, pri čom sa zastavíte. Bolo dojímavé sledovať, ako pri jednom z exponátov posedával nemecky hovoriaci seniorský pár, pričom on čítal a ona zbožne hľadela. Na Kafku.

kafka3.jpg

Webstránka múzea ďalej prezrádza: „Výstava má dve časti. Prvá, nazvaná Existenčný priestor, kategorizuje hlavné udalosti života a vplyvy prostredia, v ktorom Kafka v Prahe žil. Druhá, nazvaná Imaginárna topografia, ukazuje, ako sa u Kafku fyzická realita Prahy a jeho života v nej zložito premieňa v metaforický obraz... Slovo, obraz, svetlo a hudba tu vytvárajú symfonický celok."

SkryťVypnúť reklamu

Kto trochu pozná Prahu, vie, že je, na rozdiel od Bratislavy, prepchatá turistami. Kto vie, ako to vyzerá v lete na Karlovom moste a v jeho okolí, musí mu byť jasné, že najlepší čas na návštevu tohto múzea je ešte pred sezónou. Vyhne sa tak stovkám turistov, ktorí doň denne zavítajú. Tomáša Kašičku sa pýtame, či do múzea chodia aj Pražania. Pokrúti hlavou a vysvetlí, že väčší záujem ako Česi prejavujú návštevníci zo zahraničia. „Japonci alebo Američania akoby vedeli o našom múzeu viac ako domáci."

kafka2.jpg

Komu výstava nestačí, pretože razí heslo „bez suveníru neodídem," môže skúsiť tamojší obchod. Jeho návšteve sa aj tak nikto nevyhne, pretože sa v ňom predávajú vstupenky. Obsluha je príjemná, dámy sú ochotné poradiť, trochu nás sklamala iba jedna vec - obchod uvádza, že ponúka kompletnú Kafkovu bibliografiu. Nie je to pravda - nekúpili sme v ňom ani Ameriku, ani Proces. Mohli sme, ale len v cudzích jazykoch, české vydania chýbali. Dá sa tomu rozumieť - v Prahe sme pochodili množstvo kníhkupectiev aj antikvariátov, šťastie sme však nemali. Ktovie, či by sa Kafka hneval, že tie knihy po jeho smrti vyšli. A ktovie, o čo všetko sme prišli v rukopisoch, ktoré spálil. Čiastočnú odpoveď možno hľadať aj v spomínanom múzeu.

SkryťVypnúť reklamu

Franz Kafka (1883 - 1924) je jeden z najvýznamnejších spisovateľov svetovej literatúry. Vyštudoval právo, pracoval ako úradník v dvoch poisťovniach. Sedem rokov bojoval s tuberkulózou, napokon jej podľahol. K svojim literárnym výtvorom bol kritický, publikoval z nich len malú časť. Väčšina jeho diel vyšla vďaka tomu, že Kafkov blízky priateľ Max Brod nerešpektoval jeho želanie, aby rukopisy spálil.

SkryťVypnúť reklamu

Najsledovanejšie videá

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 398
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 9 155
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 894
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 263
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 3 251
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 645
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 527
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 306
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Neurovedkyňa Dominika Fričová a vedecký novinár Tomáš Prokopčák v podcaste Brainstorming.

Ako funguje Parkinsonova choroba.


a 3 ďalší
Historičky Hana Kubátová a Agáta Šústová Drelová v podcaste Dejiny.

Najnovšia kniha o vojnovom slovenskom štáte odhaľuje fungovanie slovenského štátu na regionálnej úrovni.


a 2 ďalší
Protest Bratislava nie je Moskva, Slovensko je Európa.

Vášaryová vyzvala, aby sa ľudia postavili na obranu národných inštitúcií a pamäte.


2

Kardinál Prevost mal tento rok prísť na Slovensko.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu