SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Camino: Moja cesta

Peši, s dvesto eurami vo vrecku a batohom na chrbte. Od kastílskych polí do srdca Galície. Prežite púť do Santiaga de Compostela s Tomášom Hudákom a jeho priateľmi.

Santiago je lekcia. O živote

Doputovali sme. Katedrála v Santiagu de Compostela praská vo švíkoch. Na hrob sv. Jakuba sú všetci zvedaví. Má púť vlastne zmysel? Oplatí sa to? Pozrite si posledný diel seriálu Camino: Moja cesta.

Monte do Gozo je posledná zastávka pútnikov pred Santiagom de Compostela. Je to malá dedinka na vrchu s rovnakým názvom. Obrovskú ubytovňu tu vybudovali v roku 1989 pri príležitosti celosvetového stretnutia mládeže s pápežom Jánom Pavlom II., teraz slúži pútnikom.

Noc tu je takou malou fiestou. Stretli sme tu veľa Slovákov aj Čechov, s ktorými sme sa míňali a predbiehali počas celého putovania. Prvýkrát sme sa tu poriadne vyspali, pretože sme už nemuseli vstávať ešte pred východom slnka. Cesta do Santiaga je odtiaľto vlastne už len takou príjemnou hodinovou prechádzkou.

V Santiagu väčšina pútnikov zamieri hneď do úradu Oficina de los Peregrinos, kde dostanete osvedčenie o absolvovaní púte. Hneď potom je dobré zamieriť do katedrály, aby ste si ju stihli obzrieť ešte pred začatím omše, ktorú tu každý deň slúžia presne o dvanástej.

Katedrála sv. Jakuba je úchvatnou, pôvodne románskou stavbou. Vznikla ako kostolík už v roku 829 po Kristovi. Vysvätili ju v roku 1128. Katedrála je obrastená machom a trávou a vyzerá na prvý pohľad zanedbane.

Hneď pri vstupe natrafíte na bránu Pórtico de Gloria. Socha svätého Jakuba sedí na jej prostrednom stĺpe a pútnici sa kedysi museli dotknúť jej nohy, aby zavŕšili púť. Dnes je ohradená mrežou.

Vo vnútri katedrály zaujme najmä Botafumeiro - kadidlo, zavesené na kovovej konštrukcii. Obyčajne ho rozhojdávajú ôsmi kňazi. Je to starý zvyk z čias, keď to bol jediný spôsob ako vydymiť zápach a choroby pútnikov.

V krypte pod oltárom sú uložené pozostatky svätého Jakuba. Aby ste sa na ne mohli pozrieť, musíte si vystáť dlhé rady. Nepopleťte si ich. Jeden z radov smeruje nad oltár, kde chodia pútnici pohladiť hlavu patróna tohto mesta.

V Santiagu určite treba navštíviť reštauráciu Manolo, kde si za prijateľnú cenu pochutnáte na neuveriteľnej porcii jedla. Reštaurácia si za tie roky vybudovala renomé a okrem pútnikov ju radi navštevujú aj miestni. Na voľný stôl sa tu síce dlho čaká, ale stojí to za to.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu