SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Camino: Moja cesta

Peši, s dvesto eurami vo vrecku a batohom na chrbte. Od kastílskych polí do srdca Galície. Prežite púť do Santiaga de Compostela s Tomášom Hudákom a jeho priateľmi.

Galícia víta pútnika horami

Z Leónu na hranice Galície je to 150 kilometrov. Dajú sa zvládnuť za päť dní. V zelených horách čaká na pútnika horský skanzen O´Cebreiro. Uvidíte v ďalšom dieli seriálu Camino: Moja cesta.

Po Leóne sa určite treba zastaviť v Hospital de Orbigo, kde majú okrem najdlhšieho stredovekého mosta aj nádherné kúpalisko, kde sa dokonale zregenerujete. V malej dedinke El Ganso je zase útulná ubytovňa s názvom Gabino, ktorá síce stojí osem eur, ale oplatí sa.

Medzi najkrajšie mestá medzi Leónom a O´Cebreirom, prvým nocľahom na pôde Galície, patria určite Astorga, Ponferrada a Villafranca del Bierzo.

Astorga so stredovekou katedrálou a biskupským palácom z dielne Antoniho Gaudího, ktorý projektoval aj barcelonskú Sagrada Familia, stojí za dlhšiu prechádzku.Práve v Gaudího paláci je Múzeum pútnictva.

V Ponferrade zase zaujme stredoveký hrad, ktorý postavil rad Templárov. Jeho rytieri v minulosti ochraňovali pútnikov na ich ceste. Vilafranca del Bierzo má až päť kostolov a pre chorých pútnikov stačilo dostať sa aspoň po tamojšiu Bránu odpustenia, aby sa im rátala celá púť.

Ideálne je nechať nepotrebné veci pri Crus de Ferro na vrchu Montes de León. Je tam postavený kovový kríž na hŕbe kamenia, ktoré tam nosia pútnici ako symbol ťarchy, ktorej sa prišli zbaviť.

Pred O´Cebreirom sa treba pripraviť na najväčšie stúpanie púte od Kastílie. Dedinka leží 1300 metrov nad morom, a aj v lete sú tam pomerne chladné noci. Vysoko v horách vás prekvapí pomerne moderne vybavená ubytovňa. Ostáva 150 kilmetrov do cieľa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu