SME
Piatok, 9. december, 2022 | Meniny má Izabela

Trnkovo Úplne vážne

Úderka Kodoň - Trnka, avantgardná satira vo veršoch i v próze.

Úplne vážne: Vieme ako znie prísaha vernosti vlajke

Keď majú Američania, môžeme mať aj my! Úderka splnila najtajnejšie priania národniarov a napísala ten najkrajší možný sľub našim štátnym symbolom.

Keď majú Američania, môžeme mať aj my! Úderka splnila najtajnejšie priania národniarov a napísala ten najkrajší možný sľub nášmu štátnemu symbolu.

Tu je text prísahy:

Prísaha vernosti slovenskej vlajke

Prisahám vernosť slovenskej vlajke a vlasti, za ktorej večnú slávu menovaná plápolá v dobrom aj zlom, v šťastí aj nešťastí, v slote či v pohode.
Prisahám vernosť národu slovenskému – holubičiemu, kresťansky láskavému, katolícky väčšinovému, Hlinkom štátotvornému.
Tak prisahám.

Prehlasujem, že poznám zdravotný stav svojej vlasti a dobrovoľne s ňou vstupujem do stavu občianskeho a národnostne príslušného.
Tak prehlasujem.

Sľubujem na svoju vlajku, že nebudem sa národu svojmu, krvi svojho rodu protiviť, novoty vymýšľať a hodnoty relativizovať, ale vždy pri ňom stáť a svojim telom ho brániť na tankoch či na lietadloch, na zemoch či na vodoch.
Tak stáť budem, sľubujem.

Prisahám lásku slovenskej hymne.
Prisahám, že vážiť si ju budem nado všetky iné šlágre, v žart ju neobrátim a falošne ju nezanôtim, v tom mi inak Pán Boh pomáhaj.
Tak prisahám.

Vernosť prisahám dvojkrížu bielemu, falusu štátu na pätoro rozkošatenému; trom vrchom modrým, z ktorých ani jeden nie je Mátra, ale Fatra a Vysoká a Nízka Tatra; ako i pozadiu na večné časy červenému.
Verím nadovšetko, že náš je najkrajší štátny znak v šírošírom svete a kto by doň mrzkými rečami, ja, junák, doň guľami.
Tak ja verím!

Prisahám na vernosť odkazu otcov zakladateľov mojej vlasti. Sľubujem, že keď budem veľký, budem chcieť byť prvý ako Pribina Nitriansky, scestovaný ako Cyril a Metod solúnski, mocný ako Matúš Čák–Norris Trenčiansky a maturitná otázka ako Štúr – politik, Štúr – novinár a Štúr – básnik.
Prisahám, že sa nenechám faktami zmiasť a neuverím dozaista, že Štefánik bol čechoslovakista, Hlinka gardista a Tiso fašista. Ctiť si ich budem, lebo doba bola vtedy ťažká a inak sa nedalo.
V tom mi Lex Hlinka pomáhaj.

Prisahám, že ak aj najkrajší kút v šírom svete opustím, cudzie chcieť nebudem a svoje si dať nedám.
Tak ja prisahám.

Inštruktážne video už čoskoro aj na vašich školách. Distribuuje Slovenské pedodemagogické nakladateľstvo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu