SME

Argumenty Ivana Štulajtera

Diskusia Ivana Štulajtera o ekonomike a veciach s ňou súvisiacich.

Dopravca: Mýto je drahé a zle organizované

Štát vytvoril zavedením elektronického mýta monopol. Registrácia do mýtneho systému je zbytočne pridrahá a zle organizovaná, tvrdí v debate s Ivanom Štulajterom medzinárodný dopravca Vladimír Hoško.

Štát vytvoril zavedením elektronického mýta monopol. Registrácia do mýtneho systému je zbytočne pridrahá a zle organizovaná, tvrdí v debate s Ivanom Štulajterom medzinárodný dopravca Vladimír Hoško.

Doslovný prepis relácie

Štulajter: Štát v elektronickom mýte vytvoril monopol. O tom dnešná téma. Vitajte v štúdiu televízie SME pán Hoško, dobrý deň. Vy ste povedal by som tak stredne veľký dopravca, máte niekoľko áut, nákladných áut a vás sa bezprostredne dotýka teraz tá situácia s nábehom na elektronické mýto. Vy ste aj v rozhovore pre náš denník v podstate sa veľmi kriticky vyjadrili k tomu systému, ktorý tu funguje. Sa tu vlastne vytvárajú pravidlá za pochodu a kritizovali ste aj to, že do toho, to tej by som povedal do toho montážneho obchodu kedy sa tie špeciálne OBU jednotky montujú napevno do áut sa dostala aj združenie Česmad. Nechápete aká úloha je tohto združenia v celom tomto reťazci. Takže váš názor.

Hoško: No nerozumiem hlavne že prečo je povinnosť montovať OBU jednotku napevno. Či už sprostredkovateľ je Česmad alebo by to robil priamo ktokoľvek iný. Nerozumiem prečo keď chcem platiť postpage na faktúru, prečo by som mal mať napevno namontovanú tú jednotku v aute. Nikto na tú otázku mi nezodpovedal zatiaľ, a ani tomu ja nerozumiem.

V zahraničí je to ako?

V zahraničí je to ako ktorá krajina. Niektorá má povinnosť, ale není tam sprostredkovateľ, čiže potom tú montáž vykonáva servis priamo a servisu platí, nemusí mať niekto z toho ešte ďalší tretí profit. Čo sa týka, to je Nemecko, tam je povinnosť napevno. Ale čo sa týka Čiech a Rakúska, tam je bez akýchkoľvek problémov.

Čiže podmienkou je, že pokiaľ ja chcem platiť mýto dodatočne, budem ho platiť cez faktúru podľa účtu, ktorý mi príde, podľa kilometrov, ktoré som najazdil. Musím mať tú OBU jednotku pevne namontovanú v aute. A vy ste to už absolvovali?

Ja som absolvoval celý ten proces, ale rozhodol som sa na základe tých informácií, ktoré som mal predtým ako som to zakúpil alebo teda si zaporiadil, tak som sa rozhodol na platbu kreditnú a v tom prípade tá OBU jednotka nemusí byť pevno namontovaná vo vozidle.

A je rozdiel medzi platbou na faktúru alebo že najprv si nakúpite nejaký kredit a potom ho vlastne vybíjate tými najazdenými kilometrami?

Čo sa týka pohodlia práce či už vodiča alebo takisto celkovo vo firme, tak je jednoznačne pohodlné keď to platím faktúrou. Príde mi raz za mesiac zúčtovanie za všetky vozidlá a zaplatím to jednou sumou.

A vy tie OBU jednotky dostávate na tých obchodných miestach spoločnosti SkyToll?

Spoločnosti Česmad. Práveže Česmad je ten, kto to vydáva. Nerobí to SkyToll, to posunul úplne na tretiu osobu, ktorá má z toho profit.

A oni majú, môžu byť dôvodom toho, že Česmad má viac obchodných miest ako má SkyToll, že by teda uľahčil prístup?

A SkyToll nemá obchodné miesto.

Česmad má.

Česmad má. Česmad má otvorených teraz sedem kontaktných miest v každom krajskom meste a myslím, že začiatkom tohto týždňa otvorili v Bratislave ešte jedno toto kontaktné miesto, kde vydávajú tie jednotky.

Čiže vy prídete do kontaktného miesta Česmadu, on vám vydá jednotku a dá vám povedzme adresu nejakého autorizovaného servisu, ktorý vám tú OBU jednotku dá.

Áno, musím to zaplatiť Česmadu, všetky poplatky musím zaplatiť, čiže zaplatím 160,53 eura za montáž pevnú, zaplatím 50 euro depozit, zaplatím euro za sprostredkovanie alebo sprostredkovanie alebo dačo tam aj spracovateľský poplatok myslím. S tým všetkým dajú my tie toto neviem, lebo ja som to neabsolvoval, či dajú mi OBU jednotky na mieste v tom Česmade alebo to má servis, kde to už pevne montujú. To už je technický detail.

No a vám sa nezdá, že tá úloha Česmadu je neprimeraná? No povedzme že SkyToll nemá svoje obchodné miesta a prevzal túto úlohu na seba Česmad, tak do istej miery je v súčinnosti predsa s tou spoločnosťou a pomáha vlastne zabezpečiť to, aby sa ten systém spustil. A za to má určite nejaký nárok aj na odmenu.

Samozrejme, len je ináč z môjho pohľadu je veľmi tá cena nadhodnotená by som povedal, lebo u nás servisná hodina keď som zisťoval v servisoch stojí okolo 30 euro. Ako ktorý servis samozrejme. Montáž tej palubnej jednotky trvá hodinu. Čiže 30 euro za montáž, polhodinu trvá vypisovanie tých dokladov, ktoré sú s tým spojené. Keď ešte aj pridáme dajme tomu ešte polhodinu že by to trvalo celé dve hodiny, tak je to spolu 60 euro bez dane. A Česmad si účtuje 140 euro bez dane alebo 135, no presne teraz. Čiže je tam nepomer.

Čiže je to drahé.

Určite áno.

A keď to porovnáte napríklad s Nemeckom kde sa teda nemusia za istých okolností nafix namontované tieto palubné jednotky?

Nemecko, keď to porovnám s Nemeckom, tak sme my sme si dohodli v servise vlastné podmienky. Montovali sme to v servise v Čechách, lebo Nemecko umožnilo dopravcom zahraničným nielen v Nemecku montáž, ale umožnilo všetky susedné štáty, aby to stihli.

Aby to stihli z kapacitných dôvodov.

Áno, z kapacitných dôvodov. A hlavne tam to bolo pol roka na to. Ono sa to začali montovať už v lete tie OBU jednotky nemecké. Tuná je na to tri týždne. Ja neviem ako to chce všetko stihnúť.

A keď sa hovorí o tom, že SkyToll si účtuje nejaké peniaze, ktoré sú v tejto sume 160 eur nejakú kabeláž, to o tom niečo, poznáte to.

Tá kabeláž si myslím, viem o tom, že si účtujú, tá kabeláž ale tá kabeláž ja neviem to posúdiť. Nie som elektrikár, ale neviem koľko to môže stáť. Desať eur.

Čiže vám sa zdá len to, že podľa vášho názoru Česmad tým, že vstúpil do tejto záležitosti vlastne sa predražujú, predražuje táto služba pre dopravcov.

Určite áno. A stále to musím zdôrazniť, nechápem prečo keď ja mám voľne namontovanú teda nie pevno keď ju mám na skle nalepenú, aj tá je pevne na skle nalepená, ale mám to na ten vývod do zapaľovača, prečo nemôžem platiť postpay? Účtuje sa to rovnako a musím, som donútený tým pádom dobíjať na kredit tú jednotku.

Čo je pre vás väčšia záťaž?

Samozrejme. A hlavne pre vodičov. Vodič musí sledovať, že či, že či už ešte má dostatočný kredit. A nikto zo SkyTollu mi nevie povedať či tú OBU jednotku ja môžem sledovať na internete, aby som to mohol online nabiť, či už cez internet alebo na tej pumpe alebo zatiaľ tieto informácie nie sú dostupné vôbec. Aj napriek tomu som sa rozhodol pre tento kredit. Ešte na margo dodám, keď to celého, keď ja mám napevno namontovanú OBU jednotku a chcem spolupracovať priamo so SkyTollom, že vynechám ten Česmad, Česmad mi len zabezpečí teda tú montáž, v úvodzovkách zabezpečí, tak musím SkyTollu zložiť za každú OBU jednotku 600 euro depozit, aby som mohol fungovať v režime postpay.

Na faktúru.

Áno.

No ale to by som zas mohol povedzme namietnuť, že ako live, že logiku to má v tom, že pokiaľ by ste vy ex post tú faktúru nezaplatil, tak vám to SkyToll strhne z tej zábezpeky.

Ale fajn. To ako teraz všetci na Slovensku alebo väčšina podnikateľov je tak, ja keď pôjdem vykonať niekde dopravu, tak si pôjdem do tej firmy pýtať dopredu peniaze?

Ja viem, že vám to vlastne, vám tam uviazol kapitál.

Je to záťaž na hotovosť. Samozrejme.

A to nie je v Nemecku, v Nemecku to nefunguje?

Nie. V žiadnej krajine.

Čiže dnes dáte žiadny depozit na to, aby ste boli povedzme v prípade nejakej platobnej neschopnosti vám tento depozit ten prevádzkovateľ mýta strhol?

Ja nemám žiadny depozit, žiadnej inej krajine to nemá.

Čiže toto bude len na Slovensku.

Áno. Keď chcem priamo robiť. Nerozumiem tomu. To sú veci, ktoré naozaj sa riešia za pochodu a je na to tri týždne. Keď sa odsúhlasili všeobecné obchodné podmienky so SkyToll, keď to dal, tak je to ja si myslím týždeň dozadu.

Ako sa pozeráte na ten problém, ktorý bol, že ministerstvo dopravy v tej príslušnej vyhláške najprv umožnilo SkyTollu brať ešte okrem tej samotnej 50-eurovej zábezpeky za samotnú túto palubnú jednotku ďalší príplatok. Bolo to, potom sa okolo toho hrala všelijaká hra. Áno, bude, nebude, nebude, bude. Teraz je to v akom?

Teraz ja si myslím, že to je euro.

Teraz je to euro.

A môj názor je taký, že všetky.

Aký má význam dávať ešte jedno euro?

No lebo tých palubných jednotiek sa určité množstvo predá, tak všetko je málo.

Či to je ďalší príjem.

Ďalší príjem samozrejme. Čistý príjem, lebo tak či tak by to, tak či tak by tie OBU jednotky museli vydávať. Čiže toto je niečo navyše.

Neviem do akej miery vy teda poznáte detaily tej súťaže, ale veľa ľudí, krikov a samozrejme sú medzi nimi aj tie firmy, ktoré v tej súťaži na mýtny tender neobstáli a boli vyradené zo súťaže hovoria to, že veľa týchto vecí, ktoré sa tu objavujú vo forme nových poplatkov, zábezpek a tak ďalej, vlastne neboli predmetom súťaže.

No tak ako hovoríte.

No ale nestáva situácia, že štát tým, že umožnil vlastne vytvoriť takýto systém, vytvoril v podstate v úvodzovkách, dávam do úvodzoviek prirodzený monopol. A zdá sa, že málo urobil pre to, aby tomuto monopolu nejakým spôsobom určil nejaké presné pravidlá hry.

No tak môžeme si to vysvetliť, že buď je to naschvál alebo nevedomosťou alebo neznalosťou tých ľudí, že to tak môže dopadnúť na ministerstve.

Lebo proste jednoducho by som to povedal tak, že pokiaľ má nejaký súťažiaci alebo nejaký výherca súťaže možnosť dávať dodatočné poplatky a hľadať rôzne cesty a vytvoriť pravidlo, že pokiaľ chcem platiť mýto cez faktúru, musím tú palubnú jednotku mať napevno nainštalovanú, ale v tom prípade sa mi zvyšujú náklady, tak.

Tam si myslím, že to nebolo predmetom súťaže a že to je niečo on top.

Niečo navyše.

Niečo navyše.

A ako si to vlastne dopravci vysvetľujú? Predpokladám, že vy síce nie ste členom Česmadu ako ste mi to povedali začiatkom relácie.

Nie som členom.

Ako si to tí dopravcovia celú tú situáciu vnímajú?

Hlavne ja mám či už denne alebo naozaj riešim teraz vzhľadom k tomu, že som sa tou problematikou zaoberal trošku skôr ako ostatní dopravcovia, tak mám denne telefonáty. Žijú v nevedomosti. Není dostatok informácií, nevedia ako majú, Česmad uvádza každého jedného dopravcu do omylu. Má na svojej stránke na emyto.sk, to je stránka Česmadu, má registračný formulár. Pritom je to len informačný formulár. Oni si myslia dopravcovia alebo a myslel som si to aj ja na začiatku, že vyplním ten formulár, dám tam všetky údaje, ktorú sú po mne požadované a príde mi nejaká registrácia alebo ma niekto navštívi, lebo tam je, že ozveme sa vám alebo podobne. Neviem ten odkaz tam nejaký je. A s tým, že som sa cítil zaregistrovaný. Urobil som všetko tak ako bolo treba, čím skôr tým lepšie, aby som si to nenechal na poslednú chvíľu ako sú vyhlásenia predstaviteľov či už SkyTollu alebo ministerstva dopravy alebo tak. Čiže obhajujú všetko vlastne, že SkyToll nepochybil, že je to vina dopravcov. Tak ten v podstate kvázi registračný formulár neslúži na nič. Lebo aj dnes som mal viac telefonátov, veď ale ja som sa zaregistroval. Není to tak. Žiadna registrácia tam neprebehla. Musíme si zobrať všetky technické preukazy, výpis z obchodného registra a ísť na obchodné miesto, áno, a tam urobia kompletnú registráciu, ktorá na jedno vozidlo trvá 25 až 30 minút, čo je pre mňa nepochopiteľné.

Čo sa týka tej montáže, že sa vrátim k tomuto, že voči tomuto zaprotestoval český Česmad.

Česmad Bohemia áno napísal list.

Ako si to vy vysvetľujete?

No tiež si myslím, že to pochopili až teraz, že čo sa deje na Slovensku a keď si to zrátali, tak to není možné, aby a za jedno aby sa to stihlo kapacitne a takisto im to navýši náklady zhruba o tých päťtisíc korún na to jedno vozidlo. Na každé vozidlo.

Vy budete platiť ako dopravcovia mýto za používanie ciest, ktoré budú spoplatnené, ale zároveň budete platiť aj cestnú daň.

Áno.

A čo to vlastne môže urobiť s dopravou na slovenskom trhu? Čo to môže spraviť s nákladmi dopravcov a samozrejme s tým prenosom týchto nákladov do nakoniec do cien tovarov a služieb? Dovolíte si to odhadnúť?

Odhadnúť to neviem, lebo presnú analýzu nemáme. Ono tie kilometrové prejazdy po Slovensku u mňa je to dosť ťažko dopredu vyrátať alebo odhadnúť keďže sme medzinárodnú, robím medzinárodnú dopravu a 90 % prejazdov, výkonov robíme v zahraničí alebo na zahraničných cestách. Ale čo to urobí s cenou zrejme poukážem na SAD-ky, na autobusovú prepravu, kde už proste im to nevydá a budú musieť zvyšovať ceny. A tam sa to akceptuje.

No ale SAD-kám práve v stredu vláda dala 50%-tnú zľavu.

Ale aj napriek tomu budú musieť zvýšiť cenu, lebo to kilometrové na Slovensku je veľmi drahé. A ja by som sa ani neohradil voči dobre. Ak šesť korún za kilometer na diaľnici.

Zodpovedá tá cena povedzme v porovnaní s Českom, Nemeckom, Rakúskom?

Rakúsko je myslím dačo drahšie. Nemám tu cenník. Ako keby sme sa boli dohodli donesiem komplet že kde sa koľko platí mýtneho, ale len to poukážem. Prečo keď platí dopravca pri nákladných vozidlách, teraz zoberme kamióny, každý kraj to má troška iné aj iné výšky sadzby, ale vezmem to na seba, 2500 euro ročne platím cestnú daň.

Na jeden voz.

Na jeden voz 2500 eur. Teraz na tej istej ceste za tú istú cestu zaplatím, ktorá je už teraz spoplatnená, tak znova budem platiť za kilometer prejazdu. Čiže ja to nerozumiem keď mám platiť za diaľnicu mýtne, tak je to v poriadku. Je to luxusnejšia cesta, rýchlejšia cesta, tak platí sa to inde v únii a máme keď poukážem len na Rakúsko susedné, my máme spoplatnených viac ciest ako Rakúšania diaľnic. To hovorí za všetko.

To pretože.

Nemáme diaľnice.

Inak by to nefungovalo. Ale vráťme sa ešte k tej otázke. Ja viem, že je to veľmi ťažké povedať, že aby ste tu vy jeden stredný dopravca povedali čo to teda spraví s celým tým trhom. Ale podľa vás je to naozaj veľký tlak na samotných prepravcov? Že budú to sú to schopní utlmiť navyše ešte aj v kríze v nákladoch alebo to budú prenášať to budú, že sa zvýšia teda prepravné služby a nakoniec to bude mať aj nejaký efekt v tom bežnom spotrebiteľskom trhu?

No ja som o tom presvedčený, že ten tlak na ceny bude určite vyšší. Diktovať samozrejme ceny budú veľkí hráči na trhu. Tak to bolo aj v minulosti. Ale teraz v momentálnej situácii zaviesť mýto v takýchto výškach, tak je si myslím dosť nešťastný krok. Možno to bola nevyhnutnosť zo strany štátu. To neviem posúdiť. Ale my sme už ako dopravcovia zase môžem hovoriť za seba urobili všetky, za posledný rok všetky opatrenia, ktoré v čase krízy treba. Proste prepustili sme niekoľko ľudí, vrátili sme alebo predali sme vozy, ktoré boli splatené. To je rentabilnejšie ako s lízingom sa dohadovať. Čiže my sme urobili všetky opatrenia, šetrili sme náklady a teraz ja už nemám z čoho z peňazí, ktoré majú ísť na investície, ak mám zastaralý trh, tak nemôžem vyjsť na cestu, ak mám zastaralý park pardon, zastaralý autopark, tak nemôžem ísť na cestu, lebo v Nemecku alebo v hocijakej krajine únie aj u nás už naozaj sú zvýhodnené europäťky, ale to tiež dám do úvodzoviek, platíme o 20 halierov menej na kilometer. Keď mám euro päť, ekologický voz ako euro tri, čo je tiež si myslím také zvýhodnenie, ktoré ani nemuselo byť, je to nepodstatné, čo sa týka nákladov celkových na jeden voz. Čiže určite bude tlak na ceny a premietne sa to do cien v konečnom dôsledku. Nehovorím, že hneď v januári, ale bude ten tlak na ceny a nakoniec to zaplatí obyčajný človek.

Čiže keby ste to v kocke zhrnul, tá najväčšia prekážka alebo najväčšia výhrada, ktorá existuje zo strany autodopravcov voči zavedeniu elektronického mýta, spôsobu akým je zavedený sa skladá teda z koľkých bodov?

Tak najviac čo mňa zaskočilo je ten Česmad, že do toho vstúpil. To že to musím napevno namontovať a chcem platiť postpay.

A že sa vám to zdá predražené.

Určite. Určite áno. Určite áno.

Dobre, to je z mojej strany všetko. Ďakujem vám za návštevu nášho štúdia. Majte sa, dovidenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu