SME
Piatok, 6. august, 2021 | Meniny má JozefínaKrížovkyKrížovky

Argumenty Ivana Štulajtera

Diskusia Ivana Štulajtera o ekonomike a veciach s ňou súvisiacich.

Počiatek ohrozuje megakasínom mravnosť Slovenska

Pri Bratislave má vyrásť zábavné centrum s kasínami. Poslanci KDS tvrdia, že to je najväčšie nebezpečenstvo pre Slovensko od roku 1989. S poslancom Pavlom Minárikom debatuje Ivan Štulajter.

Doslovný prepis relácie

Štulajter: Pri Bratislave ma vyrásť centrum, kde budú aj kasína. Poslanci KDS tvrdia, že to je najväčšie nebezpečenstvo pre Slovensko od roku 1989. O tom dnešná téma.
Vitajte v štúdiu televízie SME pán Minárik, dobrý deň. V súvislosti s výstavbou takzvaného relaxačného centra pri Bratislave, je to veľká investícia za takmer 1,5 alebo zhruba 1,5 miliardy eur. Má sa to volať Pras, dnes sa to volá Metropolis. Vyslovil váš kolega pán poslanec Mikloško veľmi závažné tvrdenie minulý týždeň, keď túto investíciu dal do súvislosti s najväčším nebezpečenstvom, ktoré Slovensku hrozí či už po morálnej, materiálnej, ekonomickej stránke, bezpečnostnej od novembra roku 1989. Ak dovolíte, ja by som povedal, že snáď najväčším nebezpečenstvom z tohto hľadiska bol povedzme, že mečiarizmus, neistá orientácia Slovenska medzi vtedy v tých časoch medzi západom a východom. Čiže mňa samého toto naozaj veľmi úprimne poviem to tak, prekvapilo. Odkiaľ ste na, odkiaľ ste čerpali zdroj týchto informácií, že ste sa ako priklonilo k takémuto závažnému tvrdeniu, že nejaké rekreačné centrum, aj keď tam budú kasína má taký závažný dopad na Slovenskú republiku.

Minárik: Jednoducho preto lebo neveríme, že ide o nejaké rekreačné centrá, kde budú kasína. Ale hovoríme v podstate tak ako hovoria investori. Že tam budú kasína, ktoré samozrejme budú mať nejaké doplnkové funkcie a verím, že tam možno bude aj bazén, aj sauna. Však v hotelových komplexoch kde sa vystrieda denne 12- až 15-tisíc ľudí nejaké zázemie musí byť. Hovorí o tom preto, lebo samozrejme okrem ekonomického rozmeru, ktorý sa posúva do popredia na akúsi propagáciu tohto, tej investície a je to investícia na úrovni KIA a prakticky sa tu zatiaľ o nej nediskutovalo.

No a je to viac ako KIA.

To má jednu, jeden tak KIA, ja som zobral aj s tými dodatkovými investíciami. Dobre.

Nech sú to dve automobilky.

Dve automobilky. Je to, je to proste záležitosť, ktorá má obrovský morálny rozmer. Nie je totižto centrum zábavy ale je to centrum jedného klasického hazardného prevádzkovateľa. Lebo Harrahs je najväčší a treba povedať, že nebudeme mať dočinenia s malým hráčom. Jeho obrat za rok je 2007 bol len o niečo menší ako štátny, príjmy štátneho rozpočtu Slovenskej republiky za rok 2007. Sem príde prevádzkovať svoj biznis. A ten biznis nie je zábava, ten biznis je hazard a hazard neposkytuje ani relax, ani zábavu ale poskytuje človeku len únik a následne nešťastie prináša rozbitie rodín.

Ale to bude.

Hráčov, ktorí upadajú do hráčskej závislosti, čo je choroba a profitovať na niečom, čo vedie človeka k chorobe, sa nám zdá byť jemne zvrátené. Ale má to obrovský dopad aj na široké okolie hráčov. A ten dopad je oveľa horší ako na hráčov samotných.

Ale má to byť orientované na bohatú takpovediac západnú klientelu. Ja som tu neni v pozícii teda obhajcu toho projektu, ja len čerpám informácie ktoré sú verejne prístupné. Má to byť najmä orientované pre západnú klientelu, bohatú klientelu. Má to byť orientované na rodiny takpovediac. Čiže, myslíte si, že to, že sa to tvári ako nejaký rekreačný komplex pre rodiny je len nejaká zásterka, že to budú vlastne natvrdo kasína, budeme tu mať pri Jarovciach Las Vegas?

Hráčske centrá takéhoto typu určite nie sú orientované ani na rodiny, sú orientované proti rodinám a sú orientované na akúkoľvek klientelu. Preto, že majú taký rozmer, že musia, musia ponúknuť všetkým ten ich spôsob utrácania peňazí. Harrahs to prevádzkuje samozrejme aj v Las Vegas a nevidím dôvod, prečo by sme si mali myslieť, že to bude niečo také ako poznáme z Bondoviek alebo z nejakých podobných filmov. Klasická budova, vnútri jedna sála, chichot, šum, od dlhých šatov, šampanské, ruletové stoly.

Nevidíte to v takýchto impresionistických farbách.

Takto to nie, takto to nefunguje ani v tom Las Vegas. Áno, je tam aj taký priestor, ale do toho sa dostávajú hráči veľmi zriedkavo. Tí normálni prídu a narazia na dve, tri poschodia so stovkami a tisícmi automatov, ktorého ich pohlcujú, ktoré ich vťahujú, ktoré majú v úvode automaty nastavené na maximálnu výhernosť a na konci ich ošklbú aj o posledný cent.

Na jeseň, na jeseň prijal parlament novelu zákona o hazardných hrách a okrem teda iného tam ukotvil dve, dve také podstatné veci, ktoré súvisia s touto investíciou. Prvá hovorí o tom, že sa zaviedol pojem kasíno v rekreačnom komplexe. Čiže už aj v tomto pojme je skryté to, že je tam, je to nejaký rekreačný komplex, čiže nie j to len čisté kasíno. A zároveň sa tam vytvoril špeciálny mechanizmus alebo špeciálne pravidlo pri odvode. To znamená, vychádza z tej, z tej degresívnej, degresívnej sadzby. To znamená, čím je tá tržba poviem to tak alebo tá harrah-herná istina vyššia, začína sa od 20 miliónoch o to ten odvod klesá aj pre štát alebo pre príslušný rozpočet tejto obce. Čiže už v samotnom zákone sa ale hovorí o tom, že to má byť kasíno v rekreačnom komplexe.

Rekreačný komplex je vlastne tá nálepka na ktorú sa ťahá. Samozrejme, že ani Las Vegas vás nepozýva, vážení príďte sem, my vás oderieme o posledný cent. Aj Las Vegas pozýva, príďte sem a vystupuje voľakedy Frank Sinatra potom aj Karel Gott. Dneska Beyonce. Ale princíp toho biznisu je, príďte a my vám cez tých jednorukých zlodejov ten posledný cent naozaj zoberieme.

Myslíte jednorukých zlodejov, tí panáčkovia, automaty?

Myslím, myslím, hracie automaty. Pretože to je najagresívnejšia forma hazardu a prakticky väčšina obratu sa aj v tom Las Vegas robí cez týchto, týchto jednoduchých zlodejov. Samozrejme, že má to aj určitú nadstavbu. Ale to nie je, nie je podstata. Myslím si, že je to krytie. Minister financií to jednoducho vie, lebo nastavoval podmienky ktoré presne vyhovujú biznisu. Ja by som si nevedel predstaviť lepšie. Okrem degresívneho odvodu čo je absolútna katastrofa, sa prechádza napríklad na odvod z obratu a nie odvod z hracieho miesta. Hracie miesta sa dajú jednoducho spočítať. Pošlete akéhokoľvek úradníka a príde jeden, dva, tri, štyri. Šmyk, čiarka a ide. A napočíta. Skúste poslať do takéhoto megacentra aj oddelenie daňového úradu, že či budeme mať istotu, že odvody idú naozaj z celého obratu. To je ďalší sen ktorý im splnili.

Čiže, čiže pochybujete o tom, že.

Ďalší sen, ktorý im splnili, je 30-ročná licencia, ktorá sa už nevydáva do 60-ich dní, ale do 15-ich. Nie je možné, nie je možné takýto biznis vykázať z republiky po vydaní licencie bez toho, aby na arbitrážnych súdoch nás tiež nezodrali z poslednej košele. Pretože tá licencia im bude zaručovať ochranu ich investície.

Ale to je asi normálne, že keď niekto vstupuje...

Prečo je to normálne?

Do nejakého podnikania, má a ktoré je licencované. Prekáža vám ten 30-ročný ...

Súčasné licencie sa vydávajú na 10 rokov. Ministerstvo financií sa rozhodlo pre postup na 30 rokov. A zatiaľ nevidím odpor. Viete čo sa stalo v Poľsku, keď niektorí ministri pomerne nezáväzne telefonovali s prevádzkovateľmi tohto, tohto biznisu ohľadne zvyšovania daní, ktoré na nich vláda pripravila? Bol z toho taký škandál, že vláda na to, aby sama nepadla, odvolávala dvoch ministrov, troch štátnych tajomníkov a ďalších ľudí.

A to bola analogická situácia s týmto.

A výsledok, poslali do parlamentu, vláda poslala do parlamentu taký zákon, ktorý to zhora absolútne limituje. Mojich sto miest, ktoré som ja navrhoval v poslednom návrhu je proti poľským 70 ešte aj zhruba o 30 percent menej.

K tomuto návrhu sa chcem ale práve dostať. Dobre. Keby som teda bral ten váš, alebo tie vaše obavy teda úplne vážne, že naozaj je to, vaše obavy sú legitímne, stoja na nejakých faktoch, argumentoch atď. očakávaniach, tak mňa zas prekvapilo to, že miesto toho aby ste z toho zákona o hazardných hrách teda vytiahli povedzme tú 30-ročnú licenciu, aby ste ju limitovali 10 rokmi, aby ste odtiaľ vytiahli do degresívne „zdaňovanie", tak ste sa rozhodli v podstate zmeniť ten zákona tak, že by ste zasiahli by som povedal celé územie. Chceli ste takpovediac vytlačiť herne, hracie automaty z krčiem a vôbec z vidieka, hej. Chceli ste ich situovať do veľkých miest. No ale to ste sa dostali ako keby ste, by som povedal, mali ste veľmi široký bombový rozptyl. Na jednej strane vám tak zásadne prekáža nejaká investícia pri Bratislave, ale pritom ste to chytili tak, že by ste vlastne zasiahli celé Slovensko, v podstate celý ten biznis na Slovensku. Prečo ste nešli len, prečo ste nešli len tou časťou, že by ste udržali to v tej pozícii, že zrušme teda niektoré tie ustanovenia, ktoré tej investícii.

Ja celé volebné obdobie. Rozumiem vašej otázke. Ja celé volebné obdobie sa snažím o obmedzenie hazardu, pretože náš zákon o hazarde je jeden z najliberálnejších v tomto by som povedal slušnom svete. Neberme nejaké daňové raje a ostrovy niekde utopené v Karibiku, ktoré žijú naozaj len z toho, že umožňujú prať peniaze. Slušný svet takýto liberálny zákon nepozná. Naozaj aj Rusi to vytláčajú za Ural a Američania to dali outside teda mimo pobrežné pásmo osemmíľové. Alebo do púšte, pretože tam boli indiánske územia, ktoré boli mimo jurisdikciu federálnej vlády. Z Mariboru ich vyhnali. Z Bahám, kde pritúlili Koženého ich vyháňajú a my ich sem povoláme. Poliaci robia veľkú reštrikciu, Maribor ich nechcel a vrtli sa do Bratislavy, tuná našli otvorenú náruč. Ja som chcel chrániť okrem toho, že tu budeme mať o level vyššiu, vyššiu úroveň a o level vyššie nebezpečie aj našich hráčov. Hlavne mladistvých, pretože naše roztrúsené hracie automaty ktoré sa nachádzajú všade. Vy to poznáte, každý to pozná. Prídete do kultúrneho domu a tam je kultúra v zádverí hrací automat. Prídete do obchodu dedinského, v zádverí hrací automat. Prídete do krčmy tri hracie automaty vás vítajú. A v kombinácii s pivom alebo s alkoholom je to zničujúca kombinácia. A neustrážiteľná. Môžeme tisíckrát povedať, že 18-ročný nemôže hrať. Ale kto to ustráži v zádverí kultúrneho domu.

No dobre. Ale kto to, ale keď ste tie herne chceli vyhnať len do miest poviem to tak na Slovensku a vyhnať ich z vidieka, tak v čom, čo ten človek vidiecky je menej svojprávny ako ten v tom meste. Myslíte si, že v tom anonymnom meste je to „lepšie" skontrolovateľné ako v obci, keď to môže skontrolovať starosta veľmi jednoducho.

Samozrejme. Starosta to nemôže skontrolovať, pretože nemá silu. Na to majú naozaj silu len policajné orgány. A rozptýlený hazard je neukontrolovateľný. My musíme robiť dve veci. My musíme posilovať možnosti štátu, teda umožniť mu lepšiu kontrolu. To je sústredenie do herní, ktoré budú pod kontrolou.

Prečo nemôže byť herňa vo vidieckych sídlach. Vo vidieckych oblastiach na dedine.

Pretože, pretože v mestách sú na to orgány. Viete koľko razy sa dostane na, do obce s 1500 obyvateľmi policajt? Raz mesiac.

To je jediný dôvod, pre ktorý v obci nemôže byť herňa, že tam je povedzme sťažený prístup kontroly?

No to je teda dosť veľký dôvod. My musíme, my musíme oslovovať prevádzkovateľov. A keď mi vyhlásia zhodne Ministerstvo financií aj prevádzkovatelia, že sú spokojní s nejakým návrhom, ja spozorniem a nie som spokojný. A posilovať možnosti štátu. A vo veľkých mestách máme aj lepšiu záchytnú sieť aj lepšiu kontrolu, aj silnejšie represívne zložky. No a viac dostaneme tu obmedzený počet herní, ktoré naozaj budú môcť byť efektívne kontrolované a ja som povedal, že okrem kasín v tom mojom návrhu by tam mal byť zakázaný alkohol.

Váš postoj je jasný, ja vám ani neberiem. Jednoducho, ste proti hazardu, lebo sa hazard spája s veľmi negatívnymi spoločenskými javmi, ktoré doliehajú na rodinu. To je jasné. Ale prečo, prečo ste sa ...

Má to okrem morálneho rozmeru má tam aj jeden obrovský, obrovský ekonomický rozmer. Externé, externality negatívne sú tak veľké, že sa dohadujú ekonomickí experti, že či presahujú tri alebo päťkrát príjmy z hazard pre verejnú sféru. Nevidím najmenší dôvod aby sme púšťali morálne negatívnu, negatívnu aktivitu, ktorá nám ešte naviac robí aj ekonomickú stratu.

Dobre. Ja, ale prečo ste sa nepustili tým zákonom, lebo ste naozaj za veľmi v krátkom časovom úseku otvorili dosť by som povedal zásadnú tému. Lebo povedzme, že existujú ľudia ktorí sa na vaše názory pozerajú z úplne opačného hľadiska. Myslím si, že človek má právo jednoducho hrať a atď., lebo sú povedzme, že liberálnejší. Dobre. Ale prečo ste to nechytili z toho konca, že keď teda umožnila nejaká, nejaké špeciálne ustanovenia zákona o hazardných hrách aby sem prišla tá obrovská investícia, ktorú považujete za najväčšie nebezpečenstvo z roku 1989, novembra 1989, prečo ste sa nesústredili len na túto časť, nevyvolali tú diskusiu presne v tomto bode ale ste sa proste rozptýlili na celé územie a začali ste tam jednoducho hrať to, že vytlačiť hazard.

Lebo ja som sa nerozptýlil potom, ako prišiel s týmto hrozivým návrhom minister financií. Ja som to obmedzenie hazardu na Slovensku rôznymi technikami presadzoval v parlamente už štvrtýkrát. A je zaujímavé, že ako reagovali poslanci.

No.

Reagovali asi tak, že keď som to predkladal v 2007 jeden poslanec proti, 91 sa zdržalo. Aký signál posielali, keď opozičný poslanec predkladá návrh, ktorým samozrejme nič nemôžeme prijať, ale nikto nehlasuje proti. Všetci sa zdržia. Aký signál posielali ministerstvo financií a aj niektorí vystupovali. Vy to nemôžete riešiť, vy ste opozičný poslanec, ministerstvo financií to vyrieši. Prekladal som to neskôr v 2008. Výsledok zhruba podobný. Zhruba 80 percent.

Skracuje sa nám čas. No.

Poslali signál, ministerstvo financií robte reštrikciu. Ministerstvo financií a to cez druhé čítanie do pomerne neškodnej novely vnieslo túto megahrôzu podľa nás cez megakasína. Ako reaguje ministerstvo financií na signály ktoré vychádzajú od jeho poslancov. Presne opačne. A ja som išiel presne v duchu toho ako mi poslanci hovorili, že majú vôľu.

Myslíte teraz aj koaličných.

Alebo majú takú vôľu, že nahlas nie sú schopní povedať, že nechcem hazard ale po tichu ho púšťajú. Ja som im povedal, že boli zrejme oklamaní a aj boli asi oklamaní. Ale keď sa to dozvedeli, už nesú plnú zodpovednosť ale potom zrejme na nich stranícky niekto pritlačil a už sa s mojou novelou nevedeli vysporiadať. Najviac proti som dostal pri tomto poslednom hlasovaní, dovtedy sa nikto neodvážil hlasovať proti mojim obmedzeniam.

Dobre. Takže to je z mojej strany všetko. Ešte by sme sa mohli, samozrejme, rozprávať o tom, čo mienite podniknúť ďalej, ale bohužiaľ, ten čas nám vypršal a ja vám napriek tomu ďakujem za návštevu v štúdiu, aj keď sme tú tému teda naozaj nakúsli. Majte sa, dovidenia.

Máte šancu s niekým iným dokončiť.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá