SME
Streda, 8. december, 2021 | Meniny má MarínaKrížovkyKrížovky

Jánošík svoju popravu zrejme nevnímal

Pred napichnutím na hák ho tvrdo mučili. Mohol potom vyriecť slávne slová Keď ste si ma upiekli, tak si ma aj zjedzte? Reportáž z múzea v Liptovskom Mikuláši.

Múzeum Janka Kráľa sa nachádza priamo v centre Liptovského Mikuláša. Kto v ňom chce nielen oddychovať, ale sa aj niečo dozvedieť, nemal by vynechať Kapitoly z histórie mesta od prvej písomnej zmienky v roku 1286 až po koniec vojny v roku 1945.

Expozícia je zachytená v štrnástich kapitolách, ktoré na seba chronologicky nadväzujú, mňa primárne zaujímali Juraj Jánošík a Janko Kráľ. O Kráľovi bude reportáž neskôr, aktuálne sa pozrieme na slávneho zbojníka. Čaká ma Ružena Antolová, ktorá je na neho odborníčka.

Kapitola Jánošík predstavuje slovenskú legendu najmä v svetle historických dokumentov. Návštevníci majú k dispozícii fotokópiu z varínskej matriky o zápise krstu Jánošíka v tamojšom kostole, vidieť môžu odev Jánošíkovho otca, drába, ale aj hák, na ktorom zbojník odvisol. Antolová upozorňuje, že nejde o autentické materiály, ale o filmové rekvizity. Múzeum totiž v roku 1963 odkúpilo predmety z vtedajšieho dvojdielneho filmu, ktorý režíroval Paľo Bielik. Ten Bielik, ktorý v roku 1935 sám stvárnil Jánošíka vo filme Martina Friča.

Napichli ho od chrbta

Zaujímavá je fotografia kaštieľa Vranovo, v ktorom bol Jánošík väznený pred súdom a popravou, k tomu sú priložené fotokópie záznamov o začiatku súdneho procesu plus samotný rozsudok.

Ako Jánošíka zavesili na hák? Vie sa vôbec, ako to vyzeralo? Kto si to nevie predstaviť, toho poteší dobová kresba popravy - na nej vidno, že napichnutie začínalo od chrbta. Pýtam sa Antolovej, či videla posledný film o Jánošíkovi od Agnieszky Holland. Inú ako kladnú odpoveď nečakám. Rád by som totiž vedel, či zábery popravy zodpovedali realite. „Myslím si, že poprava bola dosť problematická nielen pre filmárov, ale, samozrejme, aj pred divákov a pre mňa, keďže sa tejto téme venujem. Skôr by som verila, že poprava vyzerala tak, ako je zobrazená u nás."

Keď ste si ma upiekli, tak si ma aj zjedzte

Naozaj Jánošík pred popravou hrdo vyriekol tieto slová? Nebude to rovnaký mýtus ako pošmyknutie sa na hrachu? Zrejme bude. Pred popravou ho totiž nepekne mučili.

Expozícia Mikulášska mučiareň je v tunajšom múzeu síce najmenšou, v každom prípade pre návštevníkov najlákavejšou. Nesie podtitul Fragmenty z trpného vypočúvania Jánošíka. Verejnosť tak má možnosť vidieť časť dokumentov zo súdu nad Jánošíkom - zápisnice z jeho dobrovoľného aj trpného vypočúvania. Antolová: „Vie sa, že Jánošíka súdili dva dni - 16. a 17. marca 1713. Počas prvého dňa ho podrobili dobrovoľnému, počas druhého dňa trpnému výsluchu, ktorý predstavovalo aj mučenie."

Ako konkrétne mu ubližovali? „Vieme, že ho mučili najskôr ľahšími, potom aj ťažšími spôsobmi. Ľahšími bolo vpichovanie ostrých hrotov pod nechty, pálenie prstov na chodidlách a drvenie prstov na rukách. Ťažším spôsobom bolo vyťahovanie na škripec," bez zaváhania vysvetľuje Antolová a mňa zamrazí. Drvenie a pálenie prstov sa považuje za ľahšie mučenie?

„Predpokladá sa, že keď ho podrobili ťažkému mučeniu, vzápätí ho odsúdili a ešte v ten deň podvečer popravili, pretože ďalšieho dňa by sa nemusel dožiť... Na popravisko ho viezli pravdepodobne na nejakej káre, pretože to bolo na okraji Mikuláša, približne dva až tri kilometre od miesta, kde ho súdili," ozrejmuje Antolová a prechádza k jednotlivým mučiacom nástrojom.

Najskôr ukazuje takzvanú španielsku čižmu - tá sa upevňovala a uťahovala na nohe. Zvnútra sú na nej ostré hroty, ktoré sa vpichovali do lýtka a spôsobovali tak šialenú bolesť.

O nič príjemnejšie nepôsobí ani palečnica, ktorú predstavujú dva klátiky s kovovými platničkami. Medzi ne sa zovreli prsty, následne sa k sebe priťahovali, čo znamenalo spoľahlivé rozdrvenie prstov. Tento spôsob mučenia vyskúšali aj na Jánošíkovi.

Človeka až pot oblieva, keď si predstaví použitie nástroja s honosným názvom - justifikačné kliešte. Majú dlhú rúčku, pričom samotné kliešte tvoria kovové hroty. Vytrhával sa nimi jazyk tým, ktorých „zradil" - zradcom, bohorúhačom a ďalším vtedajším odpadlíkom spoločnosti.

Dereš opisovať netreba, škripec je však v tunajšej mučiarni viac menej len naznačený pre príliš nízky strop. V zásade sa jedná o obyčajnú kladku, v tomto stvárnení však vyzerá hrozivo. Na škripci sa mučilo tak, že dotyčného zdvihli do výšky lanom, uviazaným o ruky, pričom na nohy mu pripevnili závažie. Podľa Antolovej to spôsobovalo minimálne vykĺbenie ramien a trhanie šliach. Chudák Jánošík.


Z brožúrky múzea, ktorú spracovala Ružena Antolová:

Ako to bolo so slávnym zbojníkom

Zbojníci, zlodeji, lupiči, lúpežníci, banditi, piráti, korzári, vykrádači, okrádači, kmíni... existovali v každej dobe, existujú aj dnes medzi nami a niet pochýb, že to tak bude aj v budúcnosti... Každá doba mala svojich „dobrých" a „zlých" zbojníkov. Tak to bolo aj počas feudalizmu, keď sa v našich krajoch zrodil zbojník karpatský.

Zbojnícky kapitán

V septembri 1711, pravdepodobne 29. na Michala, zložil Jánošík zbojnícku prísahu a čoskoro sa stal zbojníckym kapitánom. Jeho zbojníčenie trvalo jeden a pol roka, od jesene 1711 do zimy 1713.

Zlapanie

Zimu na prelome rokov 1712 a 1713 Jánošík trávil v Kokave a blízkom Klenovci u svojho priateľa. Koncom februára alebo v marci roku 1713 asi tridsať drábov liptovskej sedrie pod vedením zemana Andreánskeho prišlo do Klenovca. V noci obkľúčili Mravcov (Uhorčíkov) dom a Jánošíka s Uhorčíkom zlapali. Oboch priviedli do Liptova a uväznili v Palúdzke pri Liptovskom Mikuláši v palugyaovskom kaštieli Vranovo.

Súd s Jánošíkom

Stoličný súd proti Jurajovi Jánošíkovi zasadal vo Svätom Mikuláši v dňoch 16. a 17. marca 1713. Súdu predsedal podžupan Liptovskej stolice Ladislav Okoličányu. Prokurátorom bol Alexander Čemický, úradne prideleným obhajcom Baltazár Palugyay. Prísediacimi boli zástupcovia Liptovskej a Trenčianskej stolice.

Popravisko

Mikulášske popravisko „Šibeničky" sa nachádzalo vo východnom okraji mesta medzi Vrbicou a Okoličným. 17. marca 1713 podvečer tu popravili dvadsaťpäťročného Jánošíka.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu