SME

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Načítavam video...

V 90-tych rokoch sme mali na Slovensku čiernu dieru

V novom Hore bez uvidíte, že hrať sa dá naozaj na všetkom a dozviete sa, že morská pena nesymbolizuje iba romantický zrod venuše.

V bratislavskej Galérii Cypriána Majerníka môžete do 22. decembra navštíviť výstavu, ktorá dokumentuje fungovanie intermediálneho súboru Transmusic Company. Ústrednou postavou tohto zoskupenia bol muzikológ, violončelista a experimentátor Milan Adamčiak. Pri zrode súboru koncom osemdesiatych rokov stál Peter Machajdík, neskôr sa pridal Michal Murin, no účinkovali s nimi aj ďalší umelci. Vystupovali väčšinou na vernisážach a podobných akciách, v ich predstaveniach sa spájalo hudobné divadlo, komponovaná, akustická a teatralizovaná performancia, ale aj koncept, experimentálna poézia a súčasná hudba. Posledný koncert Transmusic Comp. sa konal v Skalici v roku 1996. Vystúpili na ňom už len Adamčiak s Murinom, ktorí výstavu v Galérii Cypriána Majerníka spoločne pripravili.

Výstavu „Meerschaum" poľského výtvarníka Rafała Jakubowicza, ktorú kurátorsky pripravil Daniel Grúň, si môžete do 18. decembra pozrieť v bratislavskej galérii HIT. Autor sa tu prezentuje troma videoprojekciami, v ktorých nenápadnými formami manipulácie alebo pomocou slovných hračiek skúma problematiku pamäte, jej stopy v banalite každodennosti, či fenomén zabúdania. Názov výstavy v doslovnom preklade znamená „morská pena", no bol to tiež kódovaný názov jedného z nacistických plánov vyhladenia všetkých záznamov v spisoch o väznených osobách.

Autor: O.Mirza, L. Klimešová, M. Štefančíková

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu