SME
Nedeľa, 28. november, 2021 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

U Trnku je podnet na preverenie znaleckého posudku v kauze Malinová

Občianski aktivisti dnes do podateľne generálnej prokuratúry odovzdali podnet na preverenie znaleckého posudku o údajnom útoku na Hedvigu Malinovú. Hovoria Ondrej Dostál, Martin Mojš a Peter Zajac.

BRATISLAVA. Občianski aktivisti, ktorí spochybňujú lekársky posudok Hedvigy Malinovej, dnes odovzdali na generálnej prokuratúre petíciu s viac ako 1460 podpismi.

Podľa posudku, ktorý vypracoval dekan bratislavskej lekárskej fakulty Peter Labaš, mladá žena nebola v auguste 2006 v Nitre zbitá, ale zrejme sa sama pohrýzla do pery. Aktivisti žiadajú, aby sa posudok preskúmal a v prípade zistených pochybení aby sa pri vyšetrovaní okolností prípadu nepoužíval.

"Teraz sa touto petíciou bude musieť generálna prokuratúra zaoberať a vysporiadať sa s jej obsahom, dať nám vedieť, akým spôsobom sa s tým vysporiadala," poznamenal po odovzdaní petície v podateľni prokuratúry člen petičného výboru Ondrej Dostál.

"Pokiaľ nebude vyšetrovanie ukončené, nebudeme detailnejšie informácie k tomu poskytovať," reagovala hovorkyňa generálneho prokurátora Jana Tökölyová. Podľa skorších informácii prokuratúra požiadala o doplnenie Labašovho posudku. Dôvody však jej zástupcovia nespresnili, neurobila to dnes ani hovorkyňa.

Aktivisti chcú podľa ďalšieho člena petičného výboru Petra Zajaca petíciou dosiahnuť aj to, aby "generálna prokuratúra nemohla naťahovať čas."

Pod Labašovou správou sú podľa ďalšieho organizátora petície Martina Mojžiša podpísaní aj lekári, ktorí na vypracovaní správy pravdepodobne nespolupracovali. "Podľa všetkých informácií je klamlivá, zavádzajúca," tvrdil.

Od prokuratúry žiadajú, aby prešetrila pravosť správy. "V prípade, že sa preukáže (...), že to je v neporiadku, tak aby sa to nebralo do úvahy v tom prípade Hedvigy Malinovej," uzavrel Mojžiš.

V petícii chcú aktivisti pokračovať aj ďalej. "V dnešný deň zahajujeme zber podpisov aj elektronickou formou," poznamenal Dostál.

Údajný útok na Malinovú pred tromi rokmi zhoršil slovensko-maďarské vzťahy. Mladá žena totiž tvrdila, že ju napadli dvaja nakrátko ostrihaní muži po tom, čo ju počuli hovoriť po maďarsky. Polícia naopak neskôr tvrdila, že Malinová si útok vymyslela. Prípad aj napriek niekoľkoročnému vyšetrovaniu stále nie je definitívne uzavretý. (čtk)

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu