SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Štefan Papčo - viac horolezec, či výtvarník?

Chceli by ste bivakovať na nórskom fjorde alebo radšej kresliť lanom na ľadopáde? Pozrite si nový diel Hore bez z horského prostredia.

Štefan Papčo (1983) študoval na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení v ateliéri Socha a priestor u prof. Jankoviča. Absolvoval semestrálne stáže v Porte a Barcelone, tento rok sa zúčastnil rezidenčného pobytu v Nórsku. Od roku 2008 pokračuje v štúdiu na VŠVU ako interný doktorand.

Papčo sa dlhé roky aktívne venuje horolezectvu, pričom skúsenosti a autentické zážitky z často extrémnych situácií na horách spracúva vo svojich sochách, inštaláciách a videách. Výber z jeho tvorby môžete vidieť do 31.10. na výstave „Double Fall" v bratislavskej Galérii Cypriána Majerníka, ktorá sa nachádza v Zichyho paláci.

Výstava v kurátorskej koncepcii Romana Popelára zaberá všetkých päť miestností galérie, pričom v každej z nich je nainštalované jedno dielo. V slovenskej premiére je tu predstavený objekt s názvom „Skrotená hora" (2009), ktorý bol pôvodne vystavený v pražskej galérii Pavilon. Novinkou je tiež online prenos procesuálneho projektu "Bivak" (2008-09) zo steny nórskeho Jossingfjordu, ktorý je pokračovaním minuloročnej realizácie z prostredia Vysokých Tatier, konkrétne z juhozápadného hrebeňa Lomnického Štítu. Online prenos v reálnom čase si môžete pozrieť na:

http://www.pagereboot.com/?url=http://dalane-tidende.no/webcam/jossing.jpg&refresh=10 (pre Mozilla Forefox)

alebo

http://dalane-tidende.no/webcam/jossing.jpg (pre Internet Explorer)

Najnovšou, doposiaľ nikde nevystavenou prácou, je inštalácia „Neklidné Duše 7+" (2009), ktorú autor vytvoril priamo pre priestor Galérie Cypriána Majerníka. Staršie diela na výstave zastupuje fragment readymade projektu „Vertical Holidays" (2007), ktorý bol prvým krokom k práci s bivakovaním, a interaktívna inštalácia „Nakresli cestu" (2004).

Viac o výstave Double Fall sa dočítate v článku, ktorý vyšiel na stránke kultura.sme.sk - kliknite.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu