SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Šesťdesiatka môže byť zrelý vek na začatie nového života

V novom Hore bez budeme spolu s VŠVU oslavovať 60. výročie založenia školy a navštívime výstavu v bratislavskom Tranzite.

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave oslavuje 60. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti pripravila v priestoroch galérie Medium na Hviezdoslavovom námestí výstavu „VŠVU - up/to/date", ktorú si môžete pozrieť do 11. októbra. Z množstva prihlásených projektov vybrala kurátorka Silvia S. Lutherová spolu s odbornou komisiou sedem. Zámerom bolo ukázať pestrú zmes tvorivých prístupov, avšak pri takejto tematicky nepodchytenej rôznorodosti môže výstava pôsobiť na diváka skôr chaotickým dojmom.

Na výstave svoju tvorbu predstavujú súčasní a bývalí študenti a pedagógovia VŠVU; Martin Kvitkovský & Martin Varga, Nenad Brankovič & Michal Tornyai, Richard Seneši, Róbert Makar & Henrich Kimerling & Katarína Macúrová & Štefan Oslej & Andrea Pézman & Denisa Rakoský & Zuzana Sabová & Martin Sedlák & Kateřina Václavková & Tomaš Vicen, Hany H. Kašičková & Bety K. Majerníková & Mária Nepšinská & Kristína Španihelová & Marko Horban, Andrej Dúbravsky & Matej Fabián a Michaela Tvarůžková.

Ešte v septembri prebehla v bratislavskom Tranzite pri Zlatých pieskoch výstava „Workshop 6", na ktorej sa pod kuratelou Vandy Sepovej predstavili mladí výtvarníci Radko Mačuha, Matej Rosmány a Rasťo Sedlačík. Výstava bola už šiestou v poradí z podobných prezentácií umelcov, ktorí majú v Tranzite svoje ateliéry. Susedstvo priestorov, v ktorých tvoria, bolo v podstate jediným spojivom týchto troch výtvarníkov, pretože každý z nich má osobitý autorský program, ich tvorba je odlišná médiami, ale aj témami, ktoré spracúvajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu