SME
Streda, 5. október, 2022 | Meniny má Viera

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Ako oživiť polomŕtvu vlakovú stanicu

V novom Hore bez navštívime Banskú Štiavnicu, kde sa skupine mladých ľudí podarilo kultúrnymi akciami priniesť život na miestnu ospalú železničnú stanicu.

V lete roku 2008 vzniklo v Banskej Štiavnici občianske združenie Štokovec - priestor pre kultúru, ktorého snahou je priniesť profesionálne umelecké aktivity do zdanlivej periférie Slovenska. Štokovec tvorí skupina umelcov, teoretikov, architektov a priateľov Banskej Štiavnice, jeho hlavnými členmi sú Svätopluk Mikyta, František Krähenbiel, Zuzana Bodnárová, Michal Moravčík, Katarína Beňová a Katarína Bodnárová. OZ Štokovec sa v lete 2009 nasťahovalo do málo využívanej (no rozmermi monumentálnej) železničnej stanice, kde chce vytvoriť priestor na realizáciu výstav, koncertov, projekcií, workshopov, dielní, diskusií a rezidenčných pobytov domácich i zahraničných umelcov.

Prvou aktivitou na stanici bolo medzinárodné sympózium linorezu ÁNO_LINO_09, ktoré bolo súčasťou seriálu kultúrnych aktivít na periférii United Culture. V hale železničnej stanice, ktorá sa počas 8. - 16. augusta premenila na ateliér i grafickú dielňu, tvorilo sedem mladých umelcov: Ján Vasilko (SK), Juraj Horváth (CZ), Pola Dwurnik (PL), Jan Čumlivski (CZ), Palo Čejka (SK), Zsolt Tibor (HU) a Svätopluk Mikyta (SK). So štábom Hore bez sme zavítali na vernisáž výsledkov sympózia, ktorú uvidíte vo videu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu