SME

SMErovka

SMErovka je letná relácia, v ktorej Jaro Kurpel, Karol Sudor a Dana Sudorová predstavujú krátke tipy na výlety počas prázdnin a dovoleniek.

Kone, príroda, lesné plody a pokoj

Ak vám lezie na nervy mesto a jeho ruchy, vypadnite na Bezekov laz nad Sásou a do okolitej prírody. Zastavíte čas. Preplo z toho aj Sudorovi. SMErovka na cestách.

Viete, kde je Sása? Nie? Hovorí vám niečo Pliešovská kotlina? Lepšie? Keď sme sa totiž vracali zo slovenského ZZ TOP, napadlo nám, čo by nám ako tip na výlet odporučili obyvatelia dedinky, ktorou sme práve prechádzali. Volala sa Sása. Od Zvolena je vzdialená asi 22 kilometrov. Pošlú nás ľudia opäť na nejaký hrad, či do múzea? Našťastie nie.

Ulice síce boli vyľudnené, ale v tamojších potravinách to žilo, tak sme ich vyskúšali. Dedinské tetušky a jeden ujco sa pred kamerou najskôr ostýchali, predavačka sa rovno ukryla, ale nakoniec nás predsa len niekam poslali. Na Bezekov laz. Zhodli sa na tom všetci. A čo tam? Dúfali sme, že objavíme aj kone. Objavili sme.

Cestu na daný ranč ocenia najmä tí, ktorí milujú rozbité cesty. Možno dva kilometre ponad dedinu sme šli tak pomaly, že nás predbiehali aj slimáky. Tlmiče si budú tento výlet pamätať ešte veľmi dlho. Pokiaľ ste na to príliš citliví, vyberte sa tam pešo alebo na bicykli. Oplatí sa to, pretože cesta vás zavedie do takej prírody, že budete oči otvárať.

Samotný ranč o sebe na svojich stránkach píše: „Pliešovská kotlina je nádherná. Zo západu ju obklopuje chránená krajinná oblasť Štiavnické vrchy, z východu zasa malebné Javorie. Na jeho úpätí nájdete samotu, kde dobrú noc dávajú nielen líšky, ale hlavne naše kone." Môžeme potvrdiť. Nádhera. Dôležité upozornenie - kto nemá rád ticho, prechádzky a prírodu, nech sa tejto lokalite vyhne, inak sa unudí k smrti.

Majiteľ lazu Tibor Ukrop nás nevyhodil, ale posedel s nami pri kávičke a okrem opisu všetkého, čo sa na ranči deje, nás zaviedol ku koňom. Tie od nás boli dosť ďaleko, ale keď im Tibor do ohrady vrhol trochu pečiva, zrazu boli všetky pri nás. Podľa Tibora sú krotké a nemusí sa ich báť ani ten, kto nemá žiadne skúsenosti s jazdením. Opäť načrime do textu na jeho stránke:

„Základná výučba jazdy pre neskúsených jazdcov prebieha na lonži v jazdiarni (30 x 60 m) pod odborným očkom cvičiteľa. Ďalej nasledujú hodiny na jazdiarni slúžiace na upevňovanie základných znalostí získaných na lonži, pokiaľ jazdec nezíska kontrolu nad koňom. Vtedy možno povedať, že je pripravený na vychádzku do prírody.

V prípade záujmu je možné pokračovať vo výcviku jazdenia aj po zvládnutí základov jazdy na koni a zdokonaľovať sa vo westernovom jazdení.

Jazda na koni má nesporne pozitívne terapeutické účinky. Aj zdravým ľuďom prináša mnoho dobrého - zlepšuje držanie tela, koordináciu pohybov, sústredenie, odreaguje myseľ od stresu, posilňuje svaly, prináša dobrý pocit z vychádzky v prírode, kde sa človek nadýcha čerstvého vzduchu.

Navyše starať sa o koňa, pripraviť ho na jazdu, vyčistiť, osedlať, ošetriť kopytá, prináša postupné budovanie vzťahu medzi človekom a týmto majestátnym zvieraťom. Zo skúseností mnohých odborníkov vyplýva, že kôň dokáže pomôcť človeku aj psychicky. Pretože práca s koňom si vyžaduje rozvahu, pokoj, láskavý prístup, jemnosť a zároveň rozhodnosť a trpezlivosť. A toto nás kone pri každej príležitosti učia."

Pochopiteľne, kto si chce zajazdiť, musí si zaplatiť. Kto nechce, môže si o koníkoch zdarma podebatovať, prípadne vyštartovať do okolitej prírody. Tibor vám ochotne odporučí, kam ísť, v prípade potreby poskytne aj mapy a zakreslí do nich turistické trasy. Sklamaný nebude nikto, kto sa chce na pár hodín zbaviť ruchu mesta a stráviť čas v prírode bez náznaku civilizácie. Žiadny hluk, žiadne autá, len ticho, lesné plody a zvieratá. A ak ste príliš leniví, len sa jednoducho vyvaľte na zem, pozerajte na oblohu a čistite si hlavu.

Autor: Jaro OKRAJ Kurpel

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu