SME
Utorok, 16. august, 2022 | Meniny má Leonard

SMErovka

SMErovka je letná relácia, v ktorej Jaro Kurpel, Karol Sudor a Dana Sudorová predstavujú krátke tipy na výlety počas prázdnin a dovoleniek.

Chcete si nahrabať žraločie zuby? V Príbelciach sa to dá

Pieskovňa pieskovňa, čo robíš bezo mňa, spieval si Sudor, ktorému ublížilo slnko. SMErovke totiž všetci oslovení domáci odporučili pozrieť si pieskovú baňu. Stála za to.

Pozvať niekoho, aby si pozrel geologickú stavbu, nie je až také bežné. My tak robíme, pretože v Príbelciach môžete vidieť nielen pieskovú baňu, ale ak sa posnažíte, tak si domov odnesiete aj žraločie zuby, úlomky schránok lastúrnikov, koralov a makroflóry. Áno, kedysi tu bolo more. Syn starostu Príbeliec Pavla Kollára tých zubov našiel už toľko, že by mohol podnikať so žraločími protézami. My sme síce neobjavili žiadne, ale u kobercových rozmaznancoch z bratislavských panelákov sa niet čomu čudovať.

l1.jpg

Toľko naše amatérske informácie, teraz nechajme prehovoriť informačnú tabuľu z lomu:

Na severnom okraji Ipeľskej kotliny v podloží vulkanicko-sedimentárneho komplexu Krupinskej planiny ležia príbeľské vrstvy, ktorých typový profil bol odkrytý aj v tomto pieskovom lome. Súvrstvie je zastúpené hlavne pieskami s rôznym typom šikmého zvrstvenia a deformačných štruktúr. Menej sú zastúpené íly, tufy, tufity, brekcie a zlepence. Horniny sa usadzovali v delte rieky a v priľahlom plytkovodnom prostredí (vek - spodný báden). V nadloží vystupujú horniny vinickej formácie, ktoré vznikli ako produkt spodnobádenského andezitového vulkanizmu.

l2.jpg

Ak sa práve túlate na pomedzí Novohradu a Hontu, odskočte si. Nezablúdite. Kto príde autom, na konci hornej časti dediny jednoducho odbočí doľava. Kto má radšej prírodu, nech vyšliape na kopec ku kostolu, kúsok od ktorého sa nachádza cintorín. Vľavo od neho je cestička, ktorá mu po pár sto metroch poskytne odmenu. Uvidí nielen lom, ale aj 85-ročnú babku, ktorá tu každý deň pasie tri kozy. Najväčšia sa volá Elena. A koho to nezaujíma, nech si nahrabe. Žraločie zuby.

l3.jpg

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu