SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

SMErovka

SMErovka je letná relácia, v ktorej Jaro Kurpel, Karol Sudor a Dana Sudorová predstavujú krátke tipy na výlety počas prázdnin a dovoleniek.

Modrá je vraj dobrá. Môže byť Modrá aj Kameň?

Ak sa bojíte zubára, radšej tam nechoďte. Je tam totiž aj expozícia o histórii dentálneho násilia. Prípadne si pozrite Múzeum bábkarských kultúr a hračiek. A áno, Sudorovi opäť ublížilo slnko. SMErovka.

Po minulotýždňovej návšteve Turca sme sa presunuli do Novohradu. Opäť sme však šli len tam, kam nás poslali domáci. Všetci oslovení nás vyhnali na hrad. Volá sa Modrý Kameň. Najmenšie mesto na Slovensku, príjemný tip na výlet. Nemajte strach, hradných pánov už vystriedala riaditeľka múzea. Kočka.

Hradný komplex sa skladá z hornej časti goticko-renesančnej zrúcaniny na bralnatom návrší a dolného barokového kaštieľa. Počiatky jeho vzniku siahajú do roku 1137. Majiteľmi až do polovice 19. storočia bola uhorská šľachtická rodina Balašovcov, do ktorej patril aj významný uhorský renesančný básnik Valentín Balaša.

Hrad sa už v 13. storočí stal významnou protitatárskou pevnosťou. V 16. storočí podľahol útokom Turkov, ktorí tu zotrvali vyše 20 rokov. Pri ústupe ho vyhodili do vzduchu. Chátral takmer 15 rokov a potom bol opäť obnovený Balašovcami. Po kuruckom vypálení koncom 17. storočia už nebol nikdy viac obnovovaný.

V roku 1730 postavil Gabriel Balaša na zrúcaninách dolného hradu barokový kaštieľ, ku ktorému apoštolský gróf Pavol Balaša pristavil kaplnku sv. Anny. V polovici 19. storočia sága rodiny Balašovcov na Modrom Kameni skončila. Majiteľom sa stal haličský gróf Forgách, po ňom gróf Károlyi. Jeho dcéra Gabriela Almášiová ho v roku 1923 predala štátu a odsťahovala sa do Maďarska. Od tých dôb je v rukách štátu a v roku 1991 sa kaštieľ stal sídlom Múzea bábkarských kultúr a hračiek SNM. Aspoň tak sa píše tu - kliknite.

Overte si to na vlastnej koži.

SMErovka je letná relácia TV SME, v ktorej Jaro Kurpel, Karol Sudor a Dana Salajová predstavujú krátke tipy na výlety v regiónoch Slovenska. S kamerou idú len tam, kam im odporučia domáci obyvatelia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu