SME
Utorok, 16. august, 2022 | Meniny má Leonard

SMErovka

SMErovka je letná relácia, v ktorej Jaro Kurpel, Karol Sudor a Dana Sudorová predstavujú krátke tipy na výlety počas prázdnin a dovoleniek.

V Slovenskom národnom múzeu v Martine sa tlačiť nebudete

Všetci oslovení Martinčania sa vyjadrili jasne - choďte do múzea. Tak sme šli. Sudor z toho dostal úpal a tak rapoval.

Od svojho vzniku v roku 1893 budovalo zbierky vlastivedného charakteru - etnografické, archeologické, historické, numizmatické, umelecko-historické, výtvarné, archívne a knižné. Dokumentuje históriu a kultúru Slovákov doma i v zahraničí. V súčasnosti opatruje skoro 150 tisíc muzeálnych artefaktov. Aspoň tak píšu na svojich stránkach. Slovenské národné múzeum v Martine sa oplatí vidieť.

My sme si pozreli najväčšie pracovisko Slovenského národného múzea v Martine - etnografické. Prezentuje výrobné techniky a technológie, spôsoby obživy, stravovania, bývania, odevnú kultúru, spoločenské vzťahy, zvyky a obyčaje, ľudovú výtvarnú kultúru a umelecké prejavy na Slovensku u rôznych etnických spoločenstiev. Tety múzejníčky sa síe pred kamerou hanbili, ale vám nepochybne prezradia všetko, čo vedia.

Prísť môžete kedykoľvek okrem pondelka od 9.00 do 17.00 hod. A nie je to ani drahé. Tlačiť sa tam nebudete, väčšina ľudí totiž múzeá obchádza. Viac tu - kliknite.

SMErovka je letná relácia TV SME, v ktorej Jaro Kurpel, Karol Sudor a Dana Salajová predstavujú krátke tipy na výlety v regiónoch Slovenska. S kamerou idú len tam, kam im odporučia domáci obyvatelia. O týždeň sa z Turca presunú do oblasti Novohradu.

Po Slovensku inak chodí aj Manik, hoci ten má iný dôvod. Pozrite sa, čo práve vystrája.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu